Ubuntu MATE 19.04 z ważnymi usprawnieniami dla graczy i właścicieli laptopów z Optimusem

Fot. Społeczność Ubuntu MATE
Fot. Społeczność Ubuntu MATE
Piotr Urbaniak

26.04.2019 19:04, aktual.: 26.04.2019 19:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ubuntu MATE 19.04, czyli alternatywna wersja systemu operacyjnego Ubuntu 19.04 Disco Dingo ze środowiskiem graficznym MATE, zamiast GNOME, zazwyczaj postrzegane jest jako idealne rozwiązanie dla początkujących. Jednak tym razem autorzy chwalą się również poprawkami wdrożonymi z myślą o graczach, również tych korzystających z laptopów.

"Podczas cyklu rozwoju Ubuntu 18.10, jądro Linux, firmware, Mesa oraz Vulkan zostały zaktualizowane, aby upewnić się, że zapewniamy najlepsze możliwe wsparcie dla kart graficznych AMD. Natomiast w cyklu 19.04 raz jeszcze przeprowadziliśmy rzeczone aktualizacje, a ponadto poprawiliśmy domyślne wsparcie kart graficznych marki Nvidia" – pisze szef projektu, Martin Wimpress, w uwagach do wydania.

Wystarczy zaznaczyć odpowiedni checkbox / Fot. Softpedia
Wystarczy zaznaczyć odpowiedni checkbox / Fot. Softpedia

Podczas instalacji Ubuntu MATE użytkownik może automatycznie wgrać zamknięty sterownik Nvidii, który zapewnia najlepszą wydajność. Ponadto, istnieje również możliwość dodania specjalnego apletu MATE Optimus Hybrid Graphics. Ten z kolei umożliwia zarządzanie kartami graficznymi w przypadku laptopów, które korzystają zarówno z czipu zintegrowanego, jak i dedykowanego.

Płynne przełączanie między grafikami

Wówczas na pasku zadań pojawi się ikonka Nvidii, skrywająca przydatne menu kontekstowe. Pozwoli w czasie rzeczywistym przełączać się pomiędzy procesorami graficznymi. Panel działa na podobnej zasadzie co znana z systemów Windows opcja "Uruchom z procesorem graficznym o wysokiej wydajności", tyle że zmiana odbywa się globalnie, a nie dla konkretnej aplikacji. Niemniej ma to pewne plusy, gdyż łatwiej jest całkowicie odciąć dGPU, oszczędzając energię w podróży.

Panel MATE Optimus Hybrid Graphics / Fot. Softpedia
Panel MATE Optimus Hybrid Graphics / Fot. Softpedia

Co poza tym? Swoistą ciekawostką jest, że Ubuntu MATE 19.04 zyskało wsparcie dla kieszonkowych komputerów GPD Pocket i GPD Pocket 2. Reszta stanowi kalkę protoplasty, Ubuntu 19.04. Jest jądro Linux 5.0, domyślnie zainstalowany Firefox 66.0.3, Thunderbird 60.6.1, LibreOffice 6.2.2.2 czy VLC Player 3.0.6. Wsparcie aktualizacjami funkcji i bezpieczeństwa potrwa do stycznia 2020 r.

Tradycyjnie, ISO z systemem możecie nieodpłatnie pobrać z oficjalnej strony internetowej.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (268)