Ubuntu Pro: dedykowana dystrybucja dla chmury Amazon nadchodzi

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

05.12.2019 21:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystając z rosnącej popularności Ubuntu w środowiskach chmurowych, Canonical zapowiedziało specjalny wariant Ubuntu przeznaczony właśnie do tego rodzaju zastosowań – Ubuntu Pro. System ten pojawia się na wyłączność Amazon Web Services i stanowi niejako wariację na temat Ubuntu LTS, z jeszcze dłuższym czasem wsparcia.

Nowe obrazy dostępne są za pośrednictwem AWS Market Place w trzech wersjach, odpowiadających Ubuntu 14.04 LTS, 16.04 LTS oraz 18.04 LTS. Można je uruchomić w Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) bez żadnej dodatkowej umowy, raportuje Canonical.

Binarki zawierają wszystkie optymalizacje dostępne w standardowych obrazach Ubuntu Amazon Machine Images (Amazon AMI), a jednocześnie automatycznie włączają usługi bezpieczeństwa i zgodności AWS, w tym Security Hub czy CloudTrail. Oprócz tego mają kilka specyficznych cech niedostępnych w klasycznych LTS-ach w AWS.

Ubuntu LTS na dropsach

Po pierwsze, zintegrowany Kernel Livepatch umożliwia aktualizację jądra Linux bez konieczności restartu maszyny wirtualnej. Przy czym wsparcie dla Ubuntu Pro 18.04 LTS ma potrwać dekadę, a dla pozostałych wersji – osiem lat.

Idąc dalej, wszystkie komponenty systemu są certyfikowane w ramach FIPS i EAL do użytku w systemach potencjalnie wrażliwych i wymagających maksymalnej zgodności, takich jak HIPAA; amerykański system bazodanowy dla ubezpieczeń zdrowotnych.

Wreszcie, Canonical chwali się poprawkami dotyczącymi infrastruktury i repozytoriów związanych z popularnymi w segmencie profesjonalnym narzędziami, wymieniając choćby Apache Kafka, MongoDB, Node.js, RabbitMQ i Redis.

Od razu gotów do pracy

Skorzystanie z chmury wyposażonej w Ubuntu Pro to koszt rzędu 0,23 dol. za godzinę. – Dostępne bezpośrednio za pośrednictwem AWS Marketplace, Ubuntu Pro można zakupić, wdrożyć i uruchomić w AWS w sposób płynny i bez wysiłku, eliminując potrzebę dodatkowych procesów zaopatrzenia – zachęca Deepak Singh, wiceprezes ds. usług obliczeniowych w AWS.

Jak informuje Canonical, subskrypcję można również połączyć z programem rozszerzonego wsparcia Ubuntu Advantage. To dla tych, którzy oczekują środowiska możliwie bezobsługowego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)