Ubuntu zmienia domyślną wyszukiwarkę internetową

Ubuntu zmienia domyślną wyszukiwarkę internetową

Redakcja
27.01.2010 12:16

Canonical poinformowało o zawarciu porozumienia, na mocy którego domyślną wyszukiwarką internetową w przeglądarce Firefox (standardowo instalowaną systemie Ubuntu) będzie Yahoo!. W zamian firma z Sunnyvale dzielić się będzie zyskami z twórcą tej dystrybucji Linuksa.

Rick Spencer, przedstawiciel Canonical, poinformował, że zmiana domyślnej wyszukiwarki internetowej zostanie wprowadzona w ciągu najbliższych kilku tygodni w tworzonej obecnie wersji Ubuntu oznaczonej numerem 10.04 (nazwa kodowa Lucid Lynx). Na razie nie wiadomo jednak, czy zmiana obejmie również posiadaczy starszych wersji tego systemu. Pewne jest natomiast to, że modyfikacja ta dotknie wszystkich użytkowników, którzy uaktualnią Ubuntu do wersji 10.04.

Umowa pomiędzy Canonical i Yahoo! przewiduje zmianę domyślnej wyszukiwarki internetowej jaka dostępna jest na pasku zadań programu Firefox. Inna ma być również strona startowa tej aplikacji. Oczywiście użytkownicy nadal będą mogli powrócić do swoich ulubionych ustawień dzięki specjalnemu menu jakie znajduje się w przeglądarce. Co więcej, obecnie Canonical pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwiałoby automatyczną zmianę strony startowej po wybraniu odpowiadającej użytkownikowi wyszukiwarki.

Wprowadzamy taką zmianę, ponieważ wpływy z Yahoo! pomogą w opłaceniu programistów niezbędnych do tego, by projekt ten nadal się rozwijał. - stwierdził w oficjalnym oświadczeniu Rick Spencer. Co ciekawe, do tej pory Canonical miało podobną umowę z firmą Google. Smaku całej sprawie dodaje również umowa jaka została podpisana pomiędzy Yahoo! a Microsoftem. Zgodnie z jej zapisami, firma z Sunnyvale zobowiązała się do korzystania z silnika wyszukiwarki Bing. W tym kontekście wiele wskazuje na to, że na całej sprawie najwięcej w niekończącej się wojnie wyszukiwarek zyskać może Bing, a stracić rozwiązanie stworzone przez Google.

Posunięcie producenta Ubuntu wywołało pewne poruszenie wśród niektórych użytkowników tego systemu operacyjnego. Swoje niezadowolenie argumentują oni faktem, iż domyślna wyszukiwarka nie będzie obecnie odzwierciedlać preferencji większości z nich. Trzeba jednak przyznać, że łatwość z jaką ustawienia te można zmienić sprawia, że modyfikacja z pewnością nie będzie zbyt uciążliwa. Niewątpliwym plusem umowy pomiędzy Yahoo! a Canonical są natomiast fundusze, które pozwalają utrzymać ten projekt darmowym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)