Umiejętności komputerowe kobiet takie same, jak u mężczyzn. Różnią się jednak w jednej rzeczy

fot. Hinterhaus Productions/Getty Images
fot. Hinterhaus Productions/Getty Images

05.10.2020 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze Uniwersytetu Villanova, Matthew J. Liberatore oraz William P. Wagner sprawdzili różnice między kobietami i mężczyznami w wykonywaniu zadań wymagających umiejętności komputerowych w różnych warunkach. Ich wyniki mogą zburzyć wiele stereotypów.

Liberatore oraz Wagner, profesorowie kierunków ekonomicznych wykonali badanie mające na celu wykazać, jak kobiety i mężczyźni radzą sobie z typowymi zadaniami biznesowymi wymagającymi wykorzystania komputera.

Kobiety radzą sobie tak samo dobrze z zadaniami komputerowymi

Zadania były podzielone ze względu na poziom trudności jako łatwe, średniozaawansowane oraz z zaawansowanym stopniem trudności. Wymagały one używania różnego typu urządzeń: laptopów, tabletów, smartfonów, a także w różnych warunkach - na siedząco, stojąco oraz w trakcie powolnej przechadzki.

Generalnie nie było żadnych większych różnic w efektywności wykonywania zadań przez kobiety i mężczyzn, z wyjątkiem jednej sytuacji wymagającej użycia tabletu w pozycji siedzącej. Wtedy prawidłowej odpowiedzi udzieliło 76,3 proc. mężczyzn i 64 proc. kobiet. W innych przypadkach wyniki były bardzo zbliżone.

Mniejsza pewność siebie odzwierciedla udział kobiet w dziedzinie technologii

Liberatore i Wagner wykazali jednak dość dużą różnicę w innym aspekcie, niedotyczącym jednak kompetencji komputerowych. Chodzi o pewność siebie. Kobiety były wyraźnie mniej przekonane o słuszności swoich odpowiedzi w trakcie wszystkich zadań.

Podczas gdy mężczyźni przeciętnie przyznawali sobie 3,88 punktów na 5 za wykonane przez nich zadania, kobiety nie były dla siebie tak szczodre i średnio oceniały się na 3,5/5 pkt.

Powyższe badanie może być jednym z wytłumaczeń dużego deficyt kobiet w polu technologii. Warto dodać, że w innym badaniu z 2018 r., Chardie L. Baird z Kansas State University oraz Jennifer Reid Keene z University of Nevada wykazały, że kobiety, które radziły sobie jednakowo dobrze na studiach matematycznych, jednocześnie postrzegały siebie same jako znacznie gorsze od mężczyzn.

Pomimo, że płeć żeńska stanowi niemal 50 proc. siły roboczej na świecie, w dziedzinach STEM (czyli dot. nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki) jest ich zaledwie 24 proc.

Niestety, nie wymyślono jeszcze idealnego rozwiązania, jak zminimalizować te różnice w zatrudnieniu na tym polu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)