Unia Europejska ureguluje prawa internautów

Unia Europejska ureguluje prawa internautów

Wojciech Cybulski
06.11.2009 07:25

Parlament Europejski i Rada Ministrów Telekomunikacji porozumiały się co do kształtu nowego pakietu prawa telekomunikacyjnego, który w sposób kompleksowy reguluje takie kwestie jak choćby prawa Internautów czy wolność Internetu.

Nowe przepisy wejdą w życie w maju 2011 roku i staną się częścią systemu prawnego państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród wielu nowości pojawi się zapis o "Wolności Internetu", który w swym znaczeniu pokrewny będzie do zapisów Karty Praw Podstawowych. W myśl nowych regulacji wszelkie działania państw Wspólnoty zmierzające do ograniczenia dostępu do Sieci muszą być prowadzone z uwzględnieniem praw zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i ogólnych zasadach prawa wspólnotowego.

Ponadto zatwierdzony przez Parlament i Radę pakiet przepisów daje obywatelom UE prawo do zmiany operatora telefonu stacjonarnego lub komórkowego w ciągu jednego dnia roboczego, pozwala krajowym regulatorom rynku narzucać na dostawców Internetu minimalne parametry jakie musi spełniać łącze szerokopasmowe i gwarantuje klientom firm telekomunikacyjnych lepszą ochronę danych osobowych.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego mają nadzieję, że nowe przepisy okażą się korzystne dla klientów i pozwolą uniknąć bezprawnego pozbawiania obywateli UE dostępu do sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)