Uwaga na fałszywe SMS-y: nie daj się nabrać na aktualizację ustawień dostępu do internetu

Uwaga na fałszywe SMS-y: nie daj się nabrać na aktualizację ustawień dostępu do internetu

CERT ostrzega przed kolejna kampanią fałszywych SMS-ów, fot. Pixabay
CERT ostrzega przed kolejna kampanią fałszywych SMS-ów, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
22.10.2020 22:41

CERT Polska ostrzega przez kolejnym oszustwem, które może spotkać Polaków. Jak się okazuje, ktoś rozsyła wiadomości SMS sugerujące konieczność zaktualizowania ustawień dostępu do internetu, by nie utracić dostępu do sieci w smartfonie. Użytkownik zachęcany jest do kliknięcia linka, który w rzeczywistości przenosi go na spreparowaną stronę, gdzie problem dopiero się zaczyna.

Co ciekawe, oszuści wykorzystują przy tym wizerunek większości popularnych operatorów komórkowych, przez co użytkownik niezdający sobie sprawy z zagrożenia, może łatwo uwierzyć, że znajduje się na autentycznej stronie swojego operatora. Oszuści chcą nakłonić ofiarę do instalacji aplikacji, która w praktyce jest złośliwym oprogramowaniem.

Jak udało się ustalić, program zawiera w sobie trojana Hydra, który pozwala atakującym przejąć pełną kontrolę nad smartfonem. Jeśli w ten sposób atakującym uda się przechwycić widok ekranu i odczytać wiadomości, zagrożenie jest poważne. Przejmując kontrolę nad aplikacją mobilnej bankowości można nawet narazić się na utratę pieniędzy z konta.

Jak zawsze w takich sytuacjach, raz jeszcze apelujemy o rozsądek w chwili reagowania na jakiekolwiek podejrzane wiadomości SMS oraz e-maile. Jeden błąd może bowiem prowadzić do utraty prywatności, a nawet oszczędności życia. Karygodne jest także machinalne instalowanie aplikacji spoza Sklepu Play i bezmyślne wyrażanie zgody na wszystkie uprawnienia, których takie programy zażądają.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)