Uwaga na reklamy w Windows 10. Niektóre prowadzą na fałszywe strony

Uwaga na reklamy w Windows 10. Niektóre prowadzą na fałszywe strony

Reklamy w Windows 10 mogą być niebezpieczne
Reklamy w Windows 10 mogą być niebezpieczne
Oskar Ziomek
04.06.2019 12:08

Korzystający z Windows 10 powinni zwrócić szczególną uwagę na reklamy w aplikacjach. Niektóre z nich prowadzą ostatnio do fałszywych stron, gdzie można paść ofiarą oszustów. Co interesujące, niebezpieczne reklamy wyświetlane są nawet w systemowych aplikacjach. O szczegółach informuje serwis GHacks.

Problemem okazuje się treść niektórych reklam, które są pobierane z serwerów. Ostatnio trafiły tam jednostki, które prowadzą do stron chcących wyłudzić informacje od użytkowników. Nie są to wyrafinowane ataki – fałszywe strony informują bowiem na przykład o rzekomo wygranym iPhonie lub zawirusowanym komputerze. Wystarczy więc podstawowa świadomość internetowych zagrożeń, aby nie paść ofiarą oszustów.

Przykład spreparowanego komunikatu o rzekomym zawirusowaniu komputera, źródło: borncity.com.
Przykład spreparowanego komunikatu o rzekomym zawirusowaniu komputera, źródło: borncity.com.

Niedoświadczeni użytkownicy mogą jednak zaufać wyświetlanym komunikatom, a przez to chcieć skorzystać z linków wyświetlanych na stronach przygotowanych przez reklamodawców. Może to skutkować pobraniem szkodliwego oprogramowania lub doprowadzić do formularza, gdzie użytkownik zostanie poproszony o podanie swoich danych niezbędnych do odebrania rzekomej nagrody czy pobrania szczepionki na teoretycznie zawirusowany komputer.

Zdrowy rozsądek jest najważniejszy

Oczywiście wszystkie tego typu reklamy to treści, które mają skusić do kliknięcia nieświadomych zagrożenia użytkowników. Komunikaty o rzekomo wygranym smartfonie czy problemie z zawirusowanym komputerem należą do najbardziej typowych i w praktyce należy je po prostu ignorować. Microsoft bada już sprawę, ale nim wybrane reklamy zostaną usunięte z serwerów, może jeszcze minąć trochę czasu.

Do innych popularnych zagrożeń internetowych należy zaliczyć phishing, czyli fałszywe wiadomości, które często można rozpoznać już po specyficznym tytule. Swoją intuicje w tym zakresie można sprawdzić w internetowym teście.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)