Uwaga na SMS-y od nadawcy "Kwarantanna". To nie jest wiadomość od sanepidu

Uwaga na SMS-y od nadawcy "Kwarantanna". To nie jest wiadomość od sanepidu22.12.2020 17:29
Sanepid nigdy nie wysyła SMS-ów /fot. WP.pl
Sanepid nigdy nie wysyła SMS-ów /fot. WP.pl

Wykryto nową kampanię phishingową, której celem jest nakłonienie użytkowników smartfonów z systemem do zainstalowania złośliwej aplikacji. Nie dajcie się nabrać, to nie SMS-y od sanepidu.

Jak donosi Niebezpiecznik.pl, Polacy otrzymują dość wiarygodnie wyglądające SMS-y informujące o skierowaniu na kwarantannę domową. Ich treść brzmi: "Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic nastepna wizyte policji https://kwarantanna-domowa(.)com/". Sanepid nie zleca kwarantanny w ten sposób. Wyjaśnienie znajdziecie w dolnej części artykułu.

Przestrzegamy przed otwieraniem tego hiperłącza, a wiadomość najlepiej dla własnego bezpieczeństwa od razu usunąć. Telefon może trafić przykładowo w ręce dziecka, które nieświadomie pobierze aplikację. A to przysporzy wam sporo problemów.

fot. Niebezpiecznik.pl
fot. Niebezpiecznik.pl

Po kliknięciu w link użytkownik systemu zostanie przeniesiony na stronę imitującą market z aplikacjami Google Play. Naszym oczom ukazuje się fałszywa aplikacja "Kwarantanna domowa", co ciekawe, równie źle oceniana, co w Sklepie Play.

fot. Niebezpiecznik.pl
fot. Niebezpiecznik.pl

W rzeczywistości nie ma z nią wiele wspólnego, a co najwyżej może zabrać na kwarantannę pieniądze z waszego konta bankowego. Pod nazwą "Kwarantanna domowa" kryje się bowiem trojan bankowy, który przechwytuje wszystkie dane z urządzenia z systemem Android. W przypadku logowania do banku przez smartfon, aplikacja przechwyci dane, a następnie dokona odpowiednich transakcji, aby wyczyścić konto bankowe do zera.

Pieniądze być może uda się odzyskać po tytanicznej batalii sądowej z bankiem, ale nie zawsze takie sprawy kończą się happy endem. Dla własnego bezpieczeństwa - jeżeli nie macie pewności, nie klikajcie w żadne linki. W razie wątpliwości, poszukajcie numeru do danej instytucji czy firmy i zapytajcie, czy faktycznie to ona odpowiada za nadanie wiadomości.

A jak rozpoznać, zgłoszenie od sanepidu?

Przede wszystkim, informacja o objęciu kwarantanną nie jest wysyłana za pomocą wiadomości SMS. Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny system telefonicznego informowania o objęciu kwarantanną domową. Komunikaty nadawane są z numeru +48 22 104 37 05.

Co kluczowe, połączenia generowane są przez automat. W przypadku gdyby zadzwoniła do was osoba i podawała się za inspektora saintarnego, możecie również poddawać wątpliwości podawane przez nią polecenia. To może być próba oszustwa lub wyłudzenia danych osobowych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)