Uwaga na SMS‑y od nadawcy "Kwarantanna". To nie jest wiadomość od sanepidu

Sanepid nigdy nie wysyła SMS-ów /fot. WP.pl
Sanepid nigdy nie wysyła SMS-ów /fot. WP.pl
Arkadiusz Stando

22.12.2020 17:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wykryto nową kampanię phishingową, której celem jest nakłonienie użytkowników smartfonów z systemem do zainstalowania złośliwej aplikacji. Nie dajcie się nabrać, to nie SMS-y od sanepidu.

Jak donosi Niebezpiecznik.pl, Polacy otrzymują dość wiarygodnie wyglądające SMS-y informujące o skierowaniu na kwarantannę domową. Ich treść brzmi: "Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic nastepna wizyte policji https://kwarantanna-domowa(.)com/". Sanepid nie zleca kwarantanny w ten sposób. Wyjaśnienie znajdziecie w dolnej części artykułu.

Przestrzegamy przed otwieraniem tego hiperłącza, a wiadomość najlepiej dla własnego bezpieczeństwa od razu usunąć. Telefon może trafić przykładowo w ręce dziecka, które nieświadomie pobierze aplikację. A to przysporzy wam sporo problemów.

fot. Niebezpiecznik.pl
fot. Niebezpiecznik.pl

Po kliknięciu w link użytkownik systemu zostanie przeniesiony na stronę imitującą market z aplikacjami Google Play. Naszym oczom ukazuje się fałszywa aplikacja "Kwarantanna domowa", co ciekawe, równie źle oceniana, co w Sklepie Play.

fot. Niebezpiecznik.pl
fot. Niebezpiecznik.pl

W rzeczywistości nie ma z nią wiele wspólnego, a co najwyżej może zabrać na kwarantannę pieniądze z waszego konta bankowego. Pod nazwą "Kwarantanna domowa" kryje się bowiem trojan bankowy, który przechwytuje wszystkie dane z urządzenia z systemem Android. W przypadku logowania do banku przez smartfon, aplikacja przechwyci dane, a następnie dokona odpowiednich transakcji, aby wyczyścić konto bankowe do zera.

Pieniądze być może uda się odzyskać po tytanicznej batalii sądowej z bankiem, ale nie zawsze takie sprawy kończą się happy endem. Dla własnego bezpieczeństwa - jeżeli nie macie pewności, nie klikajcie w żadne linki. W razie wątpliwości, poszukajcie numeru do danej instytucji czy firmy i zapytajcie, czy faktycznie to ona odpowiada za nadanie wiadomości.

A jak rozpoznać, zgłoszenie od sanepidu?

Przede wszystkim, informacja o objęciu kwarantanną nie jest wysyłana za pomocą wiadomości SMS. Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny system telefonicznego informowania o objęciu kwarantanną domową. Komunikaty nadawane są z numeru +48 22 104 37 05.

Co kluczowe, połączenia generowane są przez automat. W przypadku gdyby zadzwoniła do was osoba i podawała się za inspektora saintarnego, możecie również poddawać wątpliwości podawane przez nią polecenia. To może być próba oszustwa lub wyłudzenia danych osobowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)