VLC zbiera na kafelki

VLC zbiera na kafelki

29.11.2012 18:39

Użytkowe projekty otwartoźródłowe często powstają z pasji, a utrzymują się z dobrowolnych dotacji fanów lub żyją satysfakcją z zadowolenia użytkowników. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać wsparcia gdzie indziej, zwłaszcza jeśli w planie jest coś dużego. Kickstarter jest ostatnio miejscem, do którego udają się poszukiwacze ciekawostek mający trochę gotówki i tam też udał się z „garnuszkiem” zespół tworzący znany i lubiany odtwarzacz VLC. Zespół VideoLAN od dziś zbiera na kafelki.

Celem nowego projektu jest zbudowanie portu odtwarzacza VLC na Windows 8, z interfejsem Modern UI, a w drugim wydaniu programu pojawi się także wersja specjalnie dla tabletów z ARM-ami. Obecnie VLC jest zainstalowany na około 100 milionach urządzeń, przy czym na najnowszym Windowsie działa tylko w trybie Desktop. Już nie raz przekonaliśmy się, że zespół VideoLAN nie lubi nie móc zaznaczyć swojej obecności na jakiejś platformie i że stara się to robić jak najlepiej. Program ma mieć takie same możliwości, jak inne jego porty, i ma być dostępny w Windows Store.

Do tej pory VLC ukazało się na Windowsa, Linuksa, OS X, Androida, iOS, Solarisa, *BSD… i zespół jakoś wiązał koniec z końcem, więc zbiórka może niektórych zaskoczyć. Jednak nad tym portem odtwarzacza kilka osób będzie pracować w pełnym wymiarze godzin, aby wyrobić się z jej ukończeniem w 3 miesiące. Dodatkowo, do zaprojektowania interfejsu zatrudnieni zostaną zawodowcy z zewnątrz.

Kod źródłowy tego portu VLC będzie dostępny na licencji GPLv2, licencje komponentów nie ulegną zmianie względem innych wydań. Twórcy zastrzegają jednak, że pewne fragmenty związane z Windows Store być może trzeba będzie zamknąć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)