W minionym tygodniu nie pisaliśmy o…

19.09.2011 11:00, aktual.: 20.09.2011 09:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiejszy poranek przez okno nie wygląda atrakcyjnie, ale być może uda nam się rozchmurzyć czytelników porcją luźniejszych informacji z ubiegłego tygodnia.

Po 10 latach od wydania 64-bitowego Windowsa ukazała się 64-bitowa wersja najpopularniejszego menedżera plików dla tego systemu — Total Commandera. No ale czemu się dziwić, skoro twórca programu, Christian Ghisler, wybrał Delphi, którego pierwszy 64-bitowy kompilator został wydany dopiero 6 kwietnia? W programie wiele nowości nie ma, poza natywną obsługą 64-bitowych systemów Windows XP, Vista i 7. Oczywiście dodatki nie są kompatybilne, więc chwilowo i tak lepszym wyborem jest wydanie 32-bitowe, którego wersja 8.0 beta również została udostępniona. Na szczęście Total Commander 8.0 beta nie został wyposażony we wstążkę.

A teraz gratka dla automobilistów. Amerykański oddział Forda wraz z Bug Labs przygotowuje przypominającą system mobilny platformę dla aplikacji i peryferiów, którą Ford umieści… w swoich samochodach. Platforma OpenXC umożliwi tworzenie otwartoźródłowych programów i narzędzi, które będą miały dostęp do systemu audio samochodu, systemów bezpieczeństwa i sensorów zewnętrznych. OpenXC ma sprawić, że samochody Forda będą platformą Plug-and-Play. Czyli na przykład będzie można monitorować spalanie, prowadzić statystyki, wyliczać prognozy zależnie od natężenia ruchu w mieście, a jakby ktoś uznał, że współczesne samochody są jeszcze za mało socjalne, wysłać swój czas przejazdu nowootwartą autostradą na Facebook. Choć pewnie powstanie do tego specjalna, elitarna platforma społecznościowa Forda. A my czekamy na pierwszego robaka, który będzie wysyłał na Twitter informację o przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym.

Najnowszy samochód Forda — EVOS — został pokazany na targach IAA Motor Show we Frankfurcie. A obok niego stał zapewne koncepcyjny model Mercedesa z interfejsem do iPhone'a. Po podłączeniu telefonu firmy Apple do samochodu będzie można skorzystać z GPS telefonu, sprawdzić pocztę, czytać Twittera (koniecznie korzystając z syntezatora mowy!), słuchać muzyki i odnaleźć samochód na parkingu pod hipermarketem. A dla pasażerów siedzących z tyłu Mercedes przygotował zintegrowane, wstrząsoodporne uchwyty na iPada. Ciekawe, czy teraz w salonie Mercedesa będzie można kupić gadżety firmy Apple. A może będzie można je dostać w promocji?

A skoro o stacjach dokujących dla iPada mowa, w Londynie można wybrać się na zakupy do marketu Sainsbury's i oglądać najważniejsze wydarzenia sportowe na swoim iPadzie przytwierdzonym do wózka. Market podpisał umowę z telewizją Sky. A ponieważ oglądanie telewizji wciąga, wózki zostały wyposażone w zderzaki z czujnikami, które ostrzegają o zbliżaniu się do niebezpiecznych obiektów (na przykład innych klientów sklepu). Ciekawe, czy sport w sklepie sprawdzi się jako metoda na podstępne wysłanie męża na zakupy… i czy o niczym nie zapomni :).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także