W Mysłowicach pojemniki na śmieci będą podpięte do internetu

W Mysłowicach pojemniki na śmieci będą podpięte do internetu25.09.2018 12:45
Użyte urządzenia pozwolą na ocenę czasu zapełnienia się pojemników na odpady. depositphotos
Użyte urządzenia pozwolą na ocenę czasu zapełnienia się pojemników na odpady. depositphotos

Nokia przyszłość widzi w Internecie Rzeczy, który będzie działał w skali całych miast. Nie jest to jednak odległa wizja. Orange poinformował, że w jednym z polskich miast pojemniki na śmieci zostaną podłączone do internetu.

Śmieci nie tylko negatywnie wpływają na środowisko, ale także kosztują miasto duże sumy pieniędzy. Oszczędności zaczęto więc szukać w rozwiązaniach mających uczynić miasta bardziej inteligentnymi. W Mysłowicach do internetu zostaną więc podłączone pojemniki na śmieci. Umożliwi to zoptymalizowanie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych obszarów miasta. Celem jest poprawienie funkcjonowania całego systemu i zwiększenie jego wydajności.

To pierwsze wykorzystanie technologii CAT-M1 na potrzeby budowy Internetu Rzeczy w usługach komunalnych w Polsce. Porozumienie w tej sprawie właśnie podpisały Urząd Miasta Mysłowice i Orange Polska. Użyte urządzenia pozwolą na ocenę czasu zapełnienia się pojemników na odpady usytuowanych w różnych lokalizacjach. Dane będą zbierane na bieżąco i przekazywane z wykorzystaniem sieci komórkowej.

źródło: Orange
źródło: Orange

Wspomniana technologia CAT-M1 działa w oparciu o sieć mobilną 4G Orange Polska. Pozwala ona na przesyłanie danych między urządzeniami – czujnikami, serwerami i systemami. Zapewnia także niskie zużycie energii, co jest szczególnie ważne, gdy urządzenia pobierają energię z akumulatorów. Technologia pozwala także dotrzeć z zasięgiem do miejsc takich jak piwnice czy garaże podziemne.

Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska, wyjaśnia, że inteligentne zarządzanie odpadami nie powinno się ograniczać jedynie do przekazywania przez kosz informacji – poprzez sieć mobilną – że jest zapełniony. Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem komunikował się z pojazdami zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją, powinien dobrać optymalną trasę przejazdu. A zebrane dane powinny wskazywać np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane, czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość.

Pilotażowy program prowadzony w Mysłowicach to kolejny efekt umowy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Zakłada ona współpracę przy tworzeniu rekomendacji oraz wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę Inteligentnego Miasta.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)