W nowym Windowsie 10 wielokrotnie uruchomisz te same aplikacje uniwersalne

W nowym Windowsie 10 wielokrotnie uruchomisz te same aplikacje uniwersalne

W nowym Windowsie 10 wielokrotnie uruchomisz te same aplikacje uniwersalne
26.02.2018 15:20, aktualizacja: 26.02.2018 15:36

Obserwowane przez uczestników programu Windows Insider posunięciaMicrosoftu pokazują wyraźnie przyszłość oprogramowania na„okienka” – na pierwszym planie zostaną aplikacje uniwersalne(UWP), pobierane ze sklepu Microsoft Store. W niektórych wypadkachnie tylko na pierwszym planie, ale na jedynym planie. Już niebawemtryb S, w którym Windows 10 uruchamia wyłącznie aplikacjesklepowe, będzie domyślnym, możliwość uruchamiania aplikacjiwin32 trzeba będzie specjalnie aktywować.A firma z Redmond robi comoże, by zwykli użytkownicy nie chcieli tego robić. Aplikacjeuniwersalne mają być równie dobre, a nawet lepsze od tychtradycyjnych. Na razie programiści Microsoftu próbują sprawić, bymożliwe było… uruchomienie wielu ich instancji.

Dla wielu użytkowników Windowsa 10 może to być sporymzaskoczeniem, że systemowe aplikacje UWP mogą być uruchomionetylko raz. Próby wywołania ich drugiej instancji spełzną naniczym. A przecież w wielu wypadkach chciałoby się taką aplikacjęFinanse uruchomić w 10 instancjach na 10 monitorach, by napawać sięprzekrojowym widokiem światowych rynków, możliwym tylko naWindowsie 10.

Uniwersalna aplikacja Finanse dzisiaj może być tylko jedna
Uniwersalna aplikacja Finanse dzisiaj może być tylko jedna

Zmieni się to już od Windowsa 10 build 1803, którynajprawdopodobniej będzie wersją ostateczną dla wiosennejaktualizacji, udostępnionej użytkownikom jako Windows 10 SpringCreators Update (SCU). W przedstawionej deweloperom dokumentacji naWindowsDev Center, Microsoft wyjaśnia, że aplikacje uniwersalne będąmogły teraz zadeklarować się jako wieloinstancyjne, tj. możliwebędzie uruchomienie ich wielu wystąpień obok siebie. Jeśli takaaplikacja będzie uruchomiona, to po ponownym wywołaniu jej zpoziomu interfejsu nie zostanie ona aktywowana, ale równolegleuruchomiona zostanie jej kolejna kopia.

Mechanizm ten oferuje zresztą całkiem ciekawe możliwości –obsługuje np. przypadki, w których chcielibyśmy inteligentniesterować zachowaniem drugiej aplikacji. Na przykład jeśliaplikacja zostaje uruchomiona do edytowania pliku, który już jestedytowany w innej instancji, to można przekierować aktywację dotej instancji, zamiast otwierać nową instancję z otwartym plikiemdo edycji. Zadbano też o synchronizację dostępu przez aplikacje dodanych, czy wykorzystanie usług działających w tle. Dlaciekawskich: aplikacje uruchamiające zadania audio w tle nie mogąbyć w ten sposób uruchomione.

Kalkulatorów możesz mieć za to tyle ile chcesz
Kalkulatorów możesz mieć za to tyle ile chcesz

Warto zauważyć, że taka możliwość tkwiła już wcześniej waplikacjach uniwersalnych, po prostu nie była dostępna dlaniezależnych deweloperów. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu,aplikację Kalkulatora można spokojnie uruchomić w tylu instancjachile jest nam potrzebne. Od Windows 10 build 1803 takie aplikacjeuniwersalne będzie mógł jednak tworzyć każdy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)