W sektorze IT niezmiennie brakuje programistów. Prognozy się sprawdzają

W sektorze IT niezmiennie brakuje programistów. Prognozy się sprawdzają

W sektorze IT wciąż brakuje specjalistów
W sektorze IT wciąż brakuje specjalistów
Redakcja
28.05.2019 22:26

Prognozy specjalistów związane z niedoborem programistów w sektorze IT sprawdzają się. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy związanych z tymi stanowiskami, a chętnych do ich podjęcia niestety brakuje.

Silna pozycja dużych firm wdrażających innowacyjne rozwiązania, rosnące koszty pracy i walka o marże, to wciąż największe problemy polskich firm informatycznych. Największe wyzwania stoją przed małymi przedsiębiorstwami, które ze względu na zatory płatnicze nie są w stanie konkurować wysokimi pensjami. Co odbija się na bardzo dużym zainteresowaniu zmianą pracy, którą deklaruje 10 proc. pracowników. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy dla osób z branży IT. Z danych wynika, że jest to aż 70-proc. wzrost w porównaniu do roku poprzedniego . Walka o najlepszych Rosnąca konkurencja ze strony dużych korporacji, prowadzi do podkupywania wykwalifikowanych pracowników, a wzrost zleceń spoza Polski do przyspieszania terminów realizacji. Stawia to małych przedsiębiorców, którzy pomimo, iż stanowią 95 proc. polskiego rynku IT, w trudnej sytuacji ponieważ nie są w stanie sprostać presji płacowej ze strony zagranicznych konkurentów, a co za tym idzie - utrzymać odpowiednio wykwalifikowane zespoły. Polscy programiści od lat cieszą się bardzo dużym uznaniem na całym świecie, a biorąc pod uwagę koszt polskiego programisty na tle światowych stawek, rodzime firmy są nadal konkurencyjne. - Młodych programistów ciągnie do dużych koncernów, ponieważ szukają wyzwań, chcą zdobywać doświadczenie i się rozwijać, aby później założyć własny biznes lub wyjechać za granicę. Kusi też wyższa pensja. Tym bardziej, że brak specjalistów jest coraz bardziej odczuwalny. Mniejsze firmy nie mają szans na konkurowanie z międzynarodowymi stawkami. Nie stać też ich na działania związane z umacnianiem marki, co jest niezbędne do skalowania biznesu – mówi Alexander Beresford, CMO Finiata.pl.

Wyścig płac

Brak wyspecjalizowanych pracowników ogranicza realizację nowych projektów i zaostrza konkurencję. Z danych wynika, że aż 80 proc. rekruterów IT najbardziej narzeka na trudności ze znalezieniem kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami[1]. Najbardziej poszukiwani są specjaliści obsługujący JavaScript i Java. Pracodawcy muszą oferować coraz lepsze warunki płacowe aby przyciągnąć specjalistów. Z danych wynika, że większość języków programowania odnotowała wzrost wynagrodzeń w 2018 roku w stosunku roku poprzedniego: Java – 6,67 proc., Angular – 6,38 proc, .Net – 8,7 proc. Python – 10 proc., JavaScript 4,44 proc. proc., C++ 4,76 oraz PHP – 11,76 proc. - Na rynku utrzymuje się niedobór doświadczonych programistów, a firmy, które nie są w stanie zaoferować znaczących podwyżek, muszą liczyć się z ryzykiem odejścia pracowników. Dotyczy to głównie małych firm IT, które mają problem z płynnością finansową, utrudniającą im oferowanie wyższych płac. Rozwiązaniem jest swobodny dostęp do kapitału, który może być przeznaczony na dowolnie wybrany cel, dlatego stworzyliśmy nowy produkt FlexKapitał, który odpowiada na najbardziej palące problemy przedsiębiorców – dodaje Beresford.

Programiści, testerzy i administratorzy nie wahają się przed możliwością zmiany pracy. Z danych wynika, że bardzo duże zainteresowanie zmianą pracy wskazuje 10 proc. badanych sektora, a w skali 1-10 pkt., na zainteresowanie zmianą pracy powyżej 5 pkt. wskazuje aż 45 proc. badanych, w tym 23 proc. respondentów określa swoją dyspozycyjność na 8-10 pkt[3].

Wyzwania dla działu HR

Rekruterzy mają problemy ze znalezieniem specjalistów z doświadczeniem, a z drugiej strony pracownicy IT, narzekają na brak wiedzy osób zajmujących się rekrutacją. Dla wielu firm oznacza to konieczność restrukturyzacji działu HR, co może być kolejnym wyzwaniem, również finansowym. Na niekompetencje rekruterów wskazuje aż jedna czwarta respondentów. Ankietowani zwracają też uwagę na różnice pomiędzy oczekiwaniami zamieszczonymi w ofercie a wymienionymi podczas rozmowy oraz na niezasadne pytania, niedociągnięcia lub brak konkretnej informacji o wynagrodzeniu[4]. Ważnym aspektem jest również motywacja pracowników, która stanowi kolejne wyzwanie działu kadr. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu.

[1] Raport serwisu społecznościowego StackOverflow[2] Raport „Rynek pracy IT w 2018 roku” firmy No Fluff Jobs[3] Raport „Badanie społeczności IT 2019” portalu Bulldogjob.pl[4] Raport „Rynek pracy IT w 2018 roku” firmy No Fluff Jobs.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)