WD MyPassport Ultra — najlepszy kumpel na świecie

WD MyPassport Ultra — najlepszy kumpel na świecie

Kuba Pawlak
05.06.2013 15:55, aktualizacja: 05.06.2013 16:55

Firma Western Digital zaprezentowała kilka dni temu nową rodzinę przenośnych dysków twardych My Passport Ultra. Urządzenia dostępne są aktualnie w 4 kolorach (czarny, niebieski, czerwony, szary) o pojemnościach 500 GB oraz 1 TB. Osoby, dla których taka przestrzeń na dane jest zdecydowanie za mała powinna zadowolić informacja, że producent planuje w 3 kwartale bieżącego roku udostępnić również dyski z tej serii o pojemności 2 TB. Ja w swoje ręce otrzymałem dysk WD MyPassport Ultra 500GB w kolorze niebieskim. Sprawdźmy zatem jak to maleństwo spisuje się w praktyce.

Cechą charakterystyczną przenośnych dysków My Passport Ultra jest szczupła obudowa wykonana z dobrej jakości plastiku imitującego aluminium, która w połączeniu z żywni kolorami prezentuje się po prostu rewelacyjnie. Oczywiście obok ładnego wyglądu nie bez znaczenia jest szybkie przesyłanie plików (USB 3.0). Co prawda transfer danych nie osiąga tutaj szczytów możliwości interfejsu USB 3.0, ale o tym za chwilę. WD MyPassport Ultra można zmieścić komfortowo w przeciętnej kieszeni od spodni. Dysk ma wymiary 81.6 mm na 110 mm i wysokości niecałych 13 mm. Wśród dodatków dołączonych przez producenta znajdziemy sztywny kabel USB 3.0 oraz czarny pokrowiec, który na pewno przyda się podczas transportu urządzenia z miejsca na miejsce.

Na dysku znajdziemy dołączone oprogramowanie WD SmartWare Pro, które umożliwia tworzenie automatycznych kopii zapasowych danych zarówno w środowisko lokalnym jak i w chmurze dzięki integracji z usługą Dropbox. Producent dołączył również proste narzędzie przeznaczone do szyfrowania zawartości dysku (WD Security), które zabezpieczy dane przed niepożądanym dostępem osób trzecich oraz aplikację WD Drive Utilitles pozwalająca na prostą konfigurację i diagnostykę dysku twardego. W ramach tej ostatniej dostępny jest również moduł odpowiedzialny za bezpieczne usuwanie danych. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu narzędzi, niemniej jednak miło, że producent dołączył również własne, dedykowane oprogramowanie. Szkoda tylko, że w ramach rejestracji aplikacji WD SmartWare Pro nie dostajemy dodatkowej przestrzeni na dane w usłudze Dropbox. Zwiększenie darmowej przestrzeni pozostaje zatem we własnym zakresie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jak wygląda wydajność takiego dysku? Nowa seria WD My Passport Ultra na tle rozwiązań konkurencyjnych prezentuje się dobrze, ale bez większych rewelacji. Transfer kopiowania pliku ISO (1GB) na poziomie 49 MB/s jest zdecydowanie lepszy niż w przypadku dysku zewnętrznego USB 2.0, jednak WD nie wykorzystuje jeszcze całego potencjału jaki drzemie w magistrali USB 3.0. Przy okazji kopiowania plików warto wspomnieć, że plik ISO z systemem Windows 8 (3,5 GB) kopiował się na dysk HDD 71,4 sekundy natomiast na testowanym niedawno Transcendzie SSD tylko 43 sekundy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dysków WD My Passport Ultra cena za przechowywanie 1 MB danych jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku dysków SSD, które aktualnie są cały czas bardzo drogie.

Dyski WD MyPassport Ultra dostępne są w dwóch pojemnościach: 500 GB i 1TB. Sugerowana cena detaliczna za mniejszego z braci wynosi 269 zł, natomiast za opcję z 1 TB należy się liczyć z wydatkiem rzędu 349 zł. Jeśli szukamy dysków do przechowywania różnego rodzaju danych w tym filmów czy fotografii warto zastanowić się nad wyborem niewielkich pod względem fizycznym dysków twardych z rodziny WD MyPassport Ultra. Ja już od pierwszego wrażenia bardzo polubiłem WD MyPassport Ultra, a dzięki pojemności jaką oferuje mogę mu powierzyć historię mojego życia jak najlepszemu kumplowi. Warto wspomnieć na koniec, że przenośne dyski twarde My Passport Ultra objęte są 3-letnią ograniczoną gwarancją producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)