WhatsApp chce zarabiać – m.in. dzięki obrożom dla krów

WhatsApp chce zarabiać – m.in. dzięki obrożom dla krów

WhatsApp chce zarabiać – m.in. dzięki obrożom dla krów
09.03.2017 19:52

Facebook wprowadzając kolejne funkcje do WhatsAppa skupiał się przede wszystkim na dodaniu elementów znanych z Snapchata. W końcu jednak postanowił również zmonetyzować tę usługę. Dzięki systemowi pozwalającemu firmom wysłać bezpośrednie wiadomości do konsumentów, WhatsApp ma w końcu przynosić odczuwalne zyski.

Zanim WhatsApp wpadł w szpony Facebooka, chciał zarabiać na opłatach za świadczone usługi. Po darmowym okresie pobierana była opłata, wynosząca 99 centów na rok. W poprzednim roku zarząd firmy zdecydował się jednak na zniesienie opłat (trudno dziś brać pieniądze za komunikator) i zapowiedział nowy system pozwalający na zarabianie pieniędzy.

Nowym pomysłem było uatrakcyjnienie usługi dla reklamodawców i marek. Mówiono wówczas o umożliwieniu firmom bezpośredniego kontaktu z klientami, w tym np. możliwości przysłania informacji o najnowszych promocjach lub wyprzedażach. WhatsApp miał zapewniać swego rodzaju asystenty, przekazujące informacje np. o statusie zamówionej przesyłki. Dziś wiemy, że pomysł wróci – w postaci botów, prawdopodobnie zbliżonych do tych znanych już z Facebook Messengera.

wikimedia.org
wikimedia.org

Nowe szczegóły w planach Facebooka przynosi Reuters. Testy nowej funkcji pozwalającej na zmonetyzowanie WhatsAppa mają być prowadzone z kilkoma firmami z Y Combinator – inkubatora startupów. Jednym ze źródeł dochodów ma być wspominana możliwość kontaktu firm z potencjalnymi klientami. WhatsApp jest tutaj bardzo ostrożny, bowiem chce uniknąć oskarżeń o spamowanie.

Umer Ilyas, współzałożyciel Cowlar Inc, jednego ze startupu zaangażowanego w projekt, informuje, że całość jest jeszcze we wczesnym etapie. Jednym z ciekawszych sposóbów wykorzystania botów jest połączenie ich z produktami Cowlar Inc. Firma tworzy zaawansowane obroże dla krów, zbierające najważniejsze dane. Dzięki botom, rolnik mógłby np. dostawać na WhatsAppie wiadomości o tym czy krowa zachowuje się normalnie.

Całość jest jeszcze w fazie testów. Obecnie pozostaje pytanie „kiedy”, a nie „czy” zobaczymy boty na WhatsAppie. Po pomyślnie przeprowadzonych testach, nowa funkcja powinna szybko trafić do komunikatora. Facebook z pewnością chce jak najszybciej odrobić wydane 19 mld dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)