WhatsApp. Nowe oszustwo. Obiecują darmowy internet

WhatsApp. Nowe oszustwo. Obiecują darmowy internet

Oszuści polują na użytkowników WhatsApp
Oszuści polują na użytkowników WhatsApp
Redakcja
31.07.2019 11:00

Chociaż w Polsce mobilny internet jest stosunkowo niedrogi, a pakiety duże, to i tak zapewne nie brakuje osób, które nie chciałby płacić. Wiedzą o tym oszuści, którzy właśnie taką "promocją" próbują przyciągnąć ofiary.

Użytkownicy aplikacji otrzymywali wiadomość, w której oszuści obiecywali 1000 GB darmowego internetu po kliknięciu w załączony link i wypełnieniu krótkiej ankiety - informują specjaliści z firmy ESET.

Oczywiście przekręt nie jest idealny. Choć organizatorem konkursu jest rzekomo WhatsApp, to link prowadzi na stronę niezwiązaną z komunikatorem. Ale niektórzy mogą nie zauważyć takiego drobiazgu, skoro 1000 GB darmowego internetu czeka.

Jak informuje ESET, oszuści zarabiają na tym, że ofiary wypełniają ankiety i rozsyłają je do kolejnych użytkowników - liczy się każdy otworzony link zawarty w wiadomości. Na szczęście nie ma dowodów na to, by na urządzeniach ofiar było instalowane złośliwe oprogramowanie lub dochodziło do kradzieży danych. Chociaż pewnie podane w ankiecie informacje - jak np. adres mailowy czy numer telefonów - mogą trafić w ręce spamerów.

Zdaniem badaczy oszuści podszywają się nie tylko pod WhatsApp. Wykorzystane w oszustwie są takie marki jak Adidas, L'Oréal czy Nescafé. Schemat jest jednak zawsze taki sam: oferta tak atrakcyjna, że aż niemożliwa.

  • Widząc bardzo atrakcyjną ofertę w internecie, należy zachować ostrożność i zawsze upewnić się, że faktycznie pochodzi ona od firmy, która widnieje w danym komunikacie. W tym celu należy sprawdzić, czy link rzeczywiście prowadzi do strony danej firmy. Warto także zweryfikować prawdziwość promocji za pomocą wyszukiwarki Google oraz pamiętać o instalacji oprogramowania antywirusowego, które pomoże ograniczyć skutki ataku – tłumaczy Kamil Sadkowski z ESET.

Aplikację WhatsApp znajdziesz w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)