WhatsApp przestanie działać w starszych smartfonach? Już nie działa – od lutego 2020 r.

WhatsApp nie działa w najstraszych smartfonach od lutego 2020 roku, fot. Oskar Ziomek
WhatsApp nie działa w najstraszych smartfonach od lutego 2020 roku, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

28.12.2020 12:43, aktual.: 29.12.2020 09:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WhatsApp raczej nie przestanie działać w starszych smartfonach w styczniu 2021 roku, bo... zgodnie z założeniami z 2019 r. nie działa w nich już od lutego roku bieżącego. Warto o tym wiedzieć i nie wpadać w niepotrzebną panikę, którą (mam nadzieję, że nieumyślnie) wywołują serwisy powołujące się na zagmatwany artykuł News18 z połowy bieżącego miesiąca czy publikację serwisu Entrepreneur.

Serwisy ostrzegają, że WhatsApp z końcem 2020 roku straci wsparcie starszych systemów mobilnych i wszystko byłoby okej, gdybyśmy cofnęli się w czasie mniej więcej o rok, bo wtedy tę informację można by uznać za aktualną. Co gorsza, na wymienione publikacje powołały się inne serwisy, w tym m.in. techradar, Mirror, Gizmochina, 7news.com.au czy The Sun, którego ta sama dziennikarka informowała o problemie rok wcześniej. Temat jest także opisywany w Polsce; czyżby nikt nie zorientował się, że nie jest świeży?

W rzeczywistości chodzi o zapowiadaną jeszcze w 2019 roku aktualizację WhatsAppa, po której komunikator przestał działać w starszych smartfonach począwszy od lutego 2020 roku. Warto od razu zaznaczyć, że chodziło o naprawdę leciwe sprzęty.

Koniec wsparcia dotyczył bowiem Androida 2.3.7 oraz iOS-a 8. W praktyce, by dalej korzystać z WhatsAppa w smartfonie, wystarczyło więc posiadać przynajmniej Androida 4.0.3 (oznaczany numerami 3.x Honeycomb powstał tylko z myślą o tabletach) lub iOS-a 9, czyli telefon z Androidem przynajmniej z czasów Samsunga Galaxy SII lub iPhone'a 4S.

WhatsApp na Androida i iOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Co więcej, informacja o dostępności WhatsAppa począwszy od Androida 4.0.3 i iOS-a 9 jest dostępna na oficjalnej stronie od miesięcy i nie ma przy niej mowy o tym, by była to zmiana dopiero czekająca na wdrożenie. Wszystko wskazuje więc na to, że istotnie są to minimalne wymagania komunikatora od lutego 2020 roku (zgodnie z zapowiedzią sprzed roku), a obecne rewelacje serwisu News18 oraz podobne są – trudno użyć innych słów – wyssane z palca, bo niepoparte żadnym źródłem w tekście.

Informacja o obsługiwanych systemach mobilnych jest dostępna w FAQ WhatsAppa, fot. Oskar Ziomek.
Informacja o obsługiwanych systemach mobilnych jest dostępna w FAQ WhatsAppa, fot. Oskar Ziomek.

Warto więc podkreślić: zgodnie z oficjalnymi informacjami na stronie pomocy technicznej WhatsAppa, komunikator już teraz wymaga Androida 4.0.3 lub iOS-a 9, a w styczniu 2021 roku nic się w tym zakresie nie zmieni, a przynajmniej oficjalnie nic takiego nie zapowiadano. Jeśli więc posiadasz smartfon z którymś z tych systemów lub nowszym, nie musisz się niczego obawiać – WhatsApp najprawdopodobniej nadal będzie działać bez przeszkód.

Oczywiście dla formalności poprosiliśmy o komentarz biuro prasowe Facebooka odpowiedzialne za WhatsAppa, jednak z uwagi na okres urlopowy odpowiedź nie doszła do nas przed publikacją niniejszego tekstu. Gdy tylko ją otrzymamy, artykuł zostanie zaktualizowany.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)