WhatsApp został użyty do napisania książki. Jej autor zdobył prestiżową nagrodę

WhatsApp został użyty do napisania książki. Jej autor zdobył prestiżową nagrodę

Nagrodzona książka została napisana za pomocą WhatsAppa. (depositphotos)
Nagrodzona książka została napisana za pomocą WhatsAppa. (depositphotos)
02.02.2019 20:13, aktualizacja: 02.02.2019 20:29

Messenger, Telegram, WhatsApp i inne komunikatory używane są zazwyczaj do prowadzenia rozmów ze znajomymi. Za ich pomocą możemy wysyłać wiadomości tekstowe, zdjęcia czy naklejki. Jednakże, można ich użyć również w ambitniejszych celach. WhatsApp posłużył bowiem do napisania książki.

Książka napisana z użyciem WhatsAppa

Behrouz Boochani, pisarz, dziennikarz i twórca filmów, który jest przetrzymywany w obozie na wyspie Manus w Papui-Nowej Gwinei przez ponad 5 lat, wygrał tegoroczną prestiżową nagrodę Victorian Prize for Literature za swoją książkę "No Friend but the Mountains". Zdobył także 90 tys. dolarów za główną nagrodę. Nie może on jednak odebrać nagrody ze względu na zakaz przebywania na terenie Australii.

Historia Behrouza Boochani zaczyna się wcześniej. W 2013 roku uciekł on z Iranu, po tym jak policja aresztowała znajomych dziennikarzy i najechała na biuro, w którym pracował. Nie udało mu się jednak dotrzeć do Australii, łódź na której przebywał została przechwycona przez australijską marynarkę. Natomiast pisarz został zesłany do obozu na wyspie Manus. Tak, następnie po wielu latach w więzieniu, został nagrodzony w Australii, na terenie której nie pozwolono mu postawić stopy.

Behrouz Boochani (fot. Ashley Gilbertson dla The New York Times)
Behrouz Boochani (fot. Ashley Gilbertson dla The New York Times)

Nagrodzona książka, która opisuje doświadczenia z obozu dla uchodźców, powstawała przez pięć lat. Behrouz Boochani tworzył ją korzystając z komunikatora WhatsApp. Dzięki temu, że tekst przechowywany był na innym urządzeniu poza obozem, to pisarz nie musiał martwić się o ewentualne konsekwencje zniszczenia lub konfiskaty notatek. Wiadomości, które zawierały fragmenty książki, Boochani wysłał do swojego tłumacza, Omida Tofighiana.

Niestety, książka napisana przez WhatsAppa nie zmieniła losu pisarza, przynajmniej jeszcze nie. Historia raczej nie szybko się powtórzy. Wielu uchodźców, którzy trzymani są m.in. na wyspie Manus, nie może bowiem skorzystać z pomocy osób z zewnątrz. Kolejną poważną przeszkodą jest dostęp do urządzenia, jak np. smartfonu, które umożliwiłoby wysyłanie wiadomości.

WhatsApp – popularny komunikator

Komunikator WhatsApp cieszy się dużą popularnością. Nie wymaga on bowiem zakładania konta na serwisach społecznościowych. Wystarczy podać numer telefonu, utworzyć hasło i stworzyć nazwę użytkownika. Następnie można już rozmawiać ze znajomymi, którzy korzystają z WhatsAppa. Użytkownicy komunikatora są automatycznie wyszukiwani na liście zwykłych kontaktów zapisanych w pamięci smartfonu.

WhatsApp jest intensywnie rozwijany przez twórców. Komunikator, który obecnie należy do Facebooka, otrzymał ostatnio: ograniczenia pozwalające walczyć z fałszywymi informacjami czy funkcję oglądania wideo bez wychodzenia rozmowy. Ponadto, twórcy szykują możliwość zabezpieczenia rozmów z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)