Wielka awaria e-administracji. Nie działają najważniejsze serwisy (aktualizacja)

Wielka awaria e‑administracji. Nie działają najważniejsze serwisy (aktualizacja)

Wielka awaria e-administracji. Nie działają najważniejsze serwisy (aktualizacja)
12.06.2018 11:56, aktualizacja: 12.06.2018 14:35

**Aktualizacja, 14:45 COI poinformowało o całkowitym usunięciu dzisiejszej awarii i rozwiązaniu sztabu kryzysowego. Na razie Ministerstwo Cyfryzacji nie ustosunkowało się do postulatów internautów, według których powinien zostać opublikowany specjalny raport dotyczący dzisiejszej przerwy w działaniu e-administracji.

[frame]Aktualizacja, 13:45** Centralny Ośrodek Informatyki poinformował, że przywrócono działanie systemów SRP, CEPiK oraz platformy ePUAP, co oznacza, że funkcjonować normalnie mogą już urzędy. Nadal jednak nie udało się uruchomić serwisów pz.gov.pl i epuap.gov.pl. Nadal nie poznaliśmy także przyczyn awarii.

Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy https://t.co/Ewm9j9K5HS, https://t.co/MFJ2jnTvKk, https://t.co/5gE0nCYNTk, https://t.co/kGXSWYoYhr. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia. pic.twitter.com/yC8xySfSuq

— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) 12 czerwca 2018Niedostępne są w zasadzie wszystkie najważniejsze serwisy e-administracji: obywatel.gov.pl, pz.gov.pl , cepik.gov.pl , epuap.gov.pl. Konsekwencje są poważne – utrudnione jest funkcjonowanie urzędów, niemożliwe jest także wykorzystanie do weryfikacji tożsamości Profilu Zaufanego.

Wśród komentarzy internautów nie brakuje pytań o ewentualny wyciek danych, czy w ogóle bezpieczeństwo danych. Po reformie ochrony danych osobowych resort ma w takich sytuacjach obowiązek publikacji stosownego raportu, o co obywatele upominają się już teraz. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)