Wielka Brytania rozważa wprowadzenie "Britcoina". To pomysł na cyfrowy pieniądz

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie "Britcoina". To pomysł na cyfrowy pieniądz

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie CBDC
Wielka Brytania rozważa wprowadzenie CBDC
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek
24.04.2021 16:02

W Wielkiej Brytanii trwają rozważania dotyczące wprowadzenia cyfrowego pieniądza banku centralnego, w skrócie znanego jako CBDC. Jak wynika z doniesień ZDNet, miałby on zostać nazwany Britcoin i stanowić alternatywę dla gotówki, pozostając w praktyce tworem wirtualnym.

Idea cyfrowego pieniądza poruszana jest ostatnio coraz częściej, choć generalnie pomysł nie jest szczególnie nowy. W Chinach, na przykład, w lutym bieżącego roku odbyły się kolejne testy cyfrowego juana, w ramach których chiński rząd rozdał obywatelom równowartość 1,5 mln dolarów. Mogli oni wydać pieniądze w konkretnych dniach i sklepach, by sprawdzić, jak cyfrowa waluta sprawdzałaby się w praktyce.

Jak podaje ZDNet, w Wielkiej Brytanii zapowiedziano, że cyfrowy pieniądz będzie emitowany przez Bank of England i udostępniony do użytku osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. Zapewniono przy tym, że docelowo nie przyprze gotówki czy depozytów bankowych, a będzie jedynie dla nich alternatywą. Na bieżącym etapie wszystko ma jednak charakter testów i rozważań, szczególnie w kontekście regulacji prawnych.

Temat cyfrowego pieniądza dyskutowany jest także w Polsce, ale obecnie nic nie wskazuje na to, by miał zostać u nas szybko wprowadzony. Prezes NBP, Adam Glapiński, już w lutym wypowiadał się o tym pomyśle sceptycznie sugerując, że na razie w dyskusjach przeważają "negatywne wnioski". Równolegle na poziomie europejskim założono, że w ciągu najbliższych 5 lat do obiegu zostanie wprowadzone cyfrowe euro.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (136)