Wielka Brytania rozważa wprowadzenie "Britcoina". To pomysł na cyfrowy pieniądz

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie "Britcoina". To pomysł na cyfrowy pieniądz
24.04.2021 16:02
Wielka Brytania rozważa wprowadzenie CBDC
Wielka Brytania rozważa wprowadzenie CBDC
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto

W Wielkiej Brytanii trwają rozważania dotyczące wprowadzenia cyfrowego pieniądza banku centralnego, w skrócie znanego jako CBDC. Jak wynika z doniesień ZDNet, miałby on zostać nazwany Britcoin i stanowić alternatywę dla gotówki, pozostając w praktyce tworem wirtualnym.

Idea cyfrowego pieniądza poruszana jest ostatnio coraz częściej, choć generalnie pomysł nie jest szczególnie nowy. W Chinach, na przykład, w lutym bieżącego roku odbyły się kolejne testy cyfrowego juana, w ramach których chiński rząd rozdał obywatelom równowartość 1,5 mln dolarów. Mogli oni wydać pieniądze w konkretnych dniach i sklepach, by sprawdzić, jak cyfrowa waluta sprawdzałaby się w praktyce.

Jak podaje ZDNet, w Wielkiej Brytanii zapowiedziano, że cyfrowy pieniądz będzie emitowany przez Bank of England i udostępniony do użytku osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. Zapewniono przy tym, że docelowo nie przyprze gotówki czy depozytów bankowych, a będzie jedynie dla nich alternatywą. Na bieżącym etapie wszystko ma jednak charakter testów i rozważań, szczególnie w kontekście regulacji prawnych.

Temat cyfrowego pieniądza dyskutowany jest także w Polsce, ale obecnie nic nie wskazuje na to, by miał zostać u nas szybko wprowadzony. Prezes NBP, Adam Glapiński, już w lutym wypowiadał się o tym pomyśle sceptycznie sugerując, że na razie w dyskusjach przeważają "negatywne wnioski". Równolegle na poziomie europejskim założono, że w ciągu najbliższych 5 lat do obiegu zostanie wprowadzone cyfrowe euro.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (136)