Wiemy co ściągasz z Torrenta

12.12.2011 15:48

Jeśli ktoś myśli, że pobierając pliki z sieci BitTorrent dobrze się ukrywa, oto wiadro zimnej wody na głowę. W Rosji powstała strona YouHaveDownloaded, która śledzi około 20% wszystkich pobrań z sieci BitTorrent, i nie tylko zbiera dane, ale również je udostępnia.

Strona ma charakter informacyjny i nie służy ściganiu piratów, ale raczej uświadamianiu użytkowników, że sieć BitTorrent nie jest tak do końca anonimowa. Jeśli nie korzystamy z prywatnych trackerow, dane o pobieraniu są ogólnodostępne i można łatwo powiązać pobierany materiał z adresem IP. Po wejściu na stronę można dowiedzieć się jaki pliki były ściągane z rozpoznanego adresu, jeśli tylko system to zarejestrował. Jeśli akurat los chciał, że transfer został wpisany do bazy YouHaveDownloaded, cały świat może dotrzeć do tej informacji. Strona umożliwia wyszukiwanie adresów IP i nazw ściąganych plików. W bazie znajduje się 103 200 torrentów i nieco ponad 51 milionów adresów.

Niestety w Internecie coraz trudniej zachować prywatność, a nawet osoby świadome ryzyka decydują się na komfort, który zapewnia im ignorowanie faktów. Osoby szanujące swoją prywatność zdecydowanie powinny dołożyć starań, aby ruch wychodzący z ich komputerów przechodził przez system zacierający ślady. A osobom niezadowolonym z faktu, że informacje o pobranych ostatnio z ich IP plikach można znaleźć w sieci, strona umożliwia ukrycie wpisu w bazie.

Ponadto twórcy strony pracują nad bardziej chroniącą prywatność wersją protokołu BitTorrent. Ich koncepcja opiera się na systemie stosowanym przez Bitcoin. Na razie jednak jest to jedynie teoretyczne rozwiązanie i jeszcze daleko mu do implementacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)