Wikipedia poświęca wolność edycji na rzecz jakości

Wikipedia poświęca wolność edycji na rzecz jakości

Wojciech Cybulski
25.08.2009 10:44

Anglojęzyczna wersja Wikipedii, w której ilość haseł przekroczyła już 3 mln, ma poważne problemy z nieencyklopedycznym edytowaniem wpisów dotyczących żyjących obecnie osób. Duża wolność edycji pozwala bowiem na zniekształcanie (pozytywne lub negatywne) sylwetek ludzi opisanych w Wikipedii na potrzeby doraźnych potrzeb, co fatalnie odbija się na reputacji internetowej encyklopedii.

Wikipedia postanowiła położyć kres tym praktykom i w ciągu kilku tygodni uruchomi specjalny mechanizm weryfikacji, który wymusi zatwierdzenie każdej edycji dotyczącej żyjących osób przez doświadczonego Wikipedystę. Komentując te zmiany, Michael Snow, przewodniczący zarządu Wikimedia powiedział, że teraz, gdy w encyklopedii jest kilka milionów haseł, trzeba spróbować popracować nad ich jakością i zaprzestać tolerowania edycji pełnych błędów i wypaczeń.

Podobny mechanizm funkcjonuje już w niemieckiej i polskiej Wikipedii, budząc przy tym wiele kontrowersji. Choć część Internautów sprzeciwia się kontrolowaniu treści w Wikipedii, jest ona konieczna, by jakość haseł mogła stale rosnąć i by możliwe było unikanie wielu przykrych wpadek. Niestety, dając nieograniczony dostęp do artykułów narażamy je na manipulacje przez liczne grupy interesów, które z pewnością nie kierują się zasadami tworzenia encyklopedycznych haseł.

Do całej sprawy odniósł się także założyciel Wikipedii - Jimmy Wales. Stwierdził on, że zmiany, które zostają wprowadzone, to wielki test dla Wikipedii. Podkreślił także, że powodzenie całej akcji zależy od tego, ile Internauci będą musieli czekać na zatwierdzenie artykułów - czy będą to minuty, dni czy może tygodnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)