WinDbg Preview: nowy interfejs aplikacji do debugowania w Windows 10

WinDbg Preview: nowy interfejs aplikacji do debugowania w Windows 10
Oskar Ziomek

29.08.2017 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft postanowił ponownie zadbać o aktualizacje swojego oprogramowania, tym razem nie pod kątem nowych funkcji związanych z rozrywką w Windowsie 10. Na warsztat wzięto narzędzie do debugowania i wydano właśnie jego nową, testową na ten moment wersję: WinDbg Preview. To ten sam WinDbg, który znany był dotychczas. Teraz jednak opakowany został w nowy interfejs, aby dostosować jego wzornictwo do pozostałych elementów współczesnego Windowsa.

Od razu może rodzić się pytanie: do których elementów? W końcu w Windowsie 10 obok najbardziej aktualnych wzornictwem paneli spotkać można nadal okna pamiętające czasy dużo starszych wersji systemu. WinDbg Preview stworzony został tak, jak systemowy eksplorator. W górnej części znajdziemy więc wstążkę z narzędziami, a poniżej główną zawartość, niewiele różniącą się od dotychczasowej. Pojawiły się również wygodne dodatki, choćby taki drobiazg jak ciemny motyw kolorystyczny, który ułatwi korzystanie z aplikacji w nocy.

Interfejs WinDbg Preview jest teraz spójny z oknami eksploratora Windowsa 10, źródło: blogs.windows.com
Interfejs WinDbg Preview jest teraz spójny z oknami eksploratora Windowsa 10, źródło: blogs.windows.com

To raczej dobre posunięcie – niszowe przecież narzędzie do debugowania nie jest w końcu wykorzystywane na co dzień przez użytkowników, dla których priorytetem jest dostosowanie elementów interfejsu do obsługi palcem na tablecie. Administratorzy natomiast mogą być z wprowadzonych zmian zadowoleni: aplikacja stała się po prostu przyjemniejsza dla oka.

Nowe wzornictwo to jednak nie wszystko, choć pozostałych zmian jest niewiele. Pojawiło się między innymi zapamiętywanie ostatnich sesji, by uniknąć konieczności każdorazowego wpisywania klucza oraz asynchroniczność okien, co pozwala je niezależnie od siebie obsługiwać, w tym anulować i przerywać wykonywane operacje. Nowości w programie przybliżono również w dwuczęściowym wideo na łamach Channel 9.

Problemy z dystrybucją już na starcie

Microsoft postanowił rozpowszechnić program poprzez windowsowy Sklep, a co za tym idzie, jego faktyczna dostępność dla wszystkich użytkowników nie jest natychmiastowa i może wydłużyć się do 24 godzin. Ten sposób dystrybucji argumentowany jest łatwiejszym wprowadzaniem aktualizacji, ale czy rzeczywiście takie podejście powinno być priorytetowe w przypadku aplikacji do debugowania, którą zainteresowanie jest raczej niewielkie?

WinDbg Preview jest dostępny w naszej bazie, ale próbując pobrać program już teraz należy mieć na uwadze wspomnianą wyżej specyfikę udostępniania aplikacji poprzez oficjalny Sklep.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)