Windows 10 i problematyczne aktualizacje. Sprawdź, jak je poznać i wstrzymać

Windows 10 i felerne aktualizacje, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 i felerne aktualizacje, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

08.07.2020 07:05, aktual.: 08.07.2020 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aktualizacje Windows 10, zarówno te "duże", które pojawiają się dwa razy w roku, jak i comiesięczne zbiorcze oraz łatki bezpieczeństwa, nierzadko nie są pozbawione błędów. W efekcie, po ich instalacji, w systemie czasem pojawiają się na przykład problemy z drukowaniem czy działaniem sterowników.

By uniknąć tego typu komplikacji, wybrane łatki warto instalować dopiero wtedy, gdy są bezpieczne. Pozostaje jednak pytanie, skąd można się dowiedzieć, które aktualizacje mogą sprawiać problemy?

Mechanizm aktualizacji Windows Update działa coraz lepiej, ale nie zawsze chroni przez felernymi łatkami, fot. Oskar Ziomek.
Mechanizm aktualizacji Windows Update działa coraz lepiej, ale nie zawsze chroni przez felernymi łatkami, fot. Oskar Ziomek.

Z pomocą przychodzi tutaj dokumentacja Microsoftu i oficjalne forum pomocy technicznej, a docelowo mechanizm wstrzymywania aktualizacji. Dzięki niemu Windows 10 będzie pobierać nowe wersje z opóźnieniem, a to pozwoli użytkownikowi uniknąć przynajmniej części problemów, które zwykle są wykrywane w kilka pierwszych dni od udostępnienia nowej aktualizacji systemu.

Baza wiedzy o aktualizacjach Windows 10

Stroną "pierwszego kontaktu" w kwestii informacji o aktualizacjach Windows 10 jest Windows Update History, czyli fragment dokumentacji systemu, w którym opisuje się wszystkie kluczowe kompilacje. Użytkownik wybiera tu wydanie Windows 10, z którego korzysta (najnowsze w tym momencie to wersja 2004), a następnie najnowszą aktualizację z listy poniżej, by dowiedzieć się więcej.

Informacje o danej kompilacji Windows 10, źródło: dokumentacja Windows 10, fot. Oskar Ziomek.
Informacje o danej kompilacji Windows 10, źródło: dokumentacja Windows 10, fot. Oskar Ziomek.

Opisywane źródło jest w języku angielskim, co dla niektórych może być przeszkodą. Warto więc wiedzieć, że istnieje jego polskojęzyczny odpowiednik, ale trzeba pamiętać, że zwykle informacje są tutaj opóźnione względem oryginału, w dodatku często tłumaczone tylko maszynowo. W efekcie jest to więc mniej przydatne źródło informacji – szczególnie w pierwszych godzinach i dniach od wydania nowej aktualizacji, kiedy najistotniejsze jest szybkie poznanie kluczowych informacji.

Znane błędy w danej kompilacji Windows 10, źródło: dokumentacja Windows 10, fot. Oskar Ziomek.
Znane błędy w danej kompilacji Windows 10, źródło: dokumentacja Windows 10, fot. Oskar Ziomek.

W kontekście bezpieczeństwa danej aktualizacji Windows 10, interesująca będzie sekcja "Known Issues" (z ang. "znane błędy"). To z tej listy można dowiedzieć się, czy dana łatka powoduje jakieś błędy, a jeśli tak – na jakim etapie jest ich rozwiązywanie. Microsoft informuje tu zwykle, czy prace dalej się toczą lub czy można pobrać inną aktualizację, która dany problem rozwiązuje.

Cennym źródłem są także opinie samych użytkowników. W praktyce jest to więc oficjalne forum Microsoftu i dział poświęcony systemowi Windows 10 oraz nierzadko reddit czy Twitter. To często stąd w pierwszej kolejności można się dowiedzieć o nietypowym zachowaniu komputerów po danej aktualizacji.

Microsoft wdraża duże aktualizacje partiami po to, aby wyeliminować większość błędów. W pierwszej kolejności sprawdzane są różne konfiguracje sprzętowe, by w razie usterek wstrzymać instalację u innych użytkowników z podobnym sprzętem i oprogramowaniem. Ten mechanizm ma jednak swoje wady, o czym można przeczytać w moim felietonie związanym z Windows 10 20H1.
Oskar Ziomek

Windows 10 – jak wstrzymać aktualizacje?

Użytkownicy, którzy wiedzą już, że któraś aktualizacja Windows 10 może być dla nich problematyczna i chcą uniknąć jej instalacji, mogą skorzystać z mechanizmu wstrzymywania aktualizacji, który jest wbudowany w system Windows 10. Z poziomu Windows Update można szybko wstrzymać sprawdzanie dostępności łatek na tydzień, a zaglądając do ustawień zaawansowanych – odroczyć aktualizacje na ponad miesiąc.

Wstrzymywanie aktualizacji w Windows Update. Dłuższe okresy są dostępne w opcjach zaawansowanych, fot. Oskar Ziomek.
Wstrzymywanie aktualizacji w Windows Update. Dłuższe okresy są dostępne w opcjach zaawansowanych, fot. Oskar Ziomek.

W wielu przypadkach to wystarczający okres, aby aktualizacje zostały poprawione poprzez udostępnienie kolejnych łatek. W efekcie użytkownik może uniknąć problemów podczas korzystania z komputera, choć warto wiedzieć, że jednocześnie pozbawia się najnowszych aktualizacji związanych z zabezpieczeniami. Decyzję o wstrzymaniu aktualizacji warto zatem dobrze przemyśleć.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)