Windows 10 na 32-bitowych Atomach bez aktualizacji, łatki będą jak dla 8.1

Windows 10 na 32-bitowych Atomach bez aktualizacji, łatki będą jak dla 8.1
20.07.2017 13:47
Windows 10 na 32-bitowych Atomach bez aktualizacji, łatki będą jak dla 8.1

Znaleziono winnego niedostępnościnowych wersji Windowsa 10 na urządzeniach z procesorami Atom CloverTrail. Nie, nie jest to wcale Microsoft, który najpierw zachęcałużytkowników do aktualizacji Windowsa 8 do permanentnie rozwijanej„dziesiątki”. Nie są to też OEM-y, takie jak Acer, Asus, czyHP, które nie dostarczyły właściwych sterowników. Winny jestjedynie Intel, dla którego produkowane w 2012 i 2013 roku procesorysą za stare, by je dalej wspierać.

Takie przynajmniej wyjaśnienie niedostępności Windows 10Creators Update na tych popularnych kilka lat temu urządzeniach 2w1,lekkich laptopach i tabletach z procesorami Atom Clover Trailprzedstawia Microsoft. Te dwurdzeniowe układy, wykonane jeszcze wlitografii 32 nanometry, są zarazem ostatnimi 32-bitowymi Atomami.Ich następcy, procesory Bay Trail, wykorzystują już architekturę64-bitową.

5 lat temu tymi procesorami Intel chciał podbić rynek mobilny
5 lat temu tymi procesorami Intel chciał podbić rynek mobilny

Obecnie cała rodzina tych 32-bitowych Atomów znalazła się wstanie określanym przez Intela jako „End of Interactive Support”.Oznacza to, że w ramach oferowanych przez Intela usług wsparcia,pracownicy nie będą reagowali na zapytania dotyczące tychproduktów, składane drogą telefoniczną, mailową, na forachinternetowych czy poprzez komunikatory.

Microsoft wyjaśnia więc, że skoro Intel nie dostarcza anipomocy technicznej, ani aktualizacji sterowników dla niespełnapięcioletnich procesorów, to on sam nie może zagwarantować, żeWindows 10 będzie działało na nich niezawodnie. Aby uniknąćproblemów ze stabilnością, których rozwiązanie na poziomiesystemu operacyjnego nie byłoby możliwe, podjęto decyzję ozakończeniu rozwoju Windows 10 dla komputerów ze starymiprocesorami na wersji Anniversary Update (1607). Nigdy nie pojawi siędla nich Creators Update, ani przyszły Fall Creators Update.

By jednak nie pozostawiać użytkowników tych komputerów nalodzie, firma z Redmond ogłosiła, że dla nich specjalnie wydłużonyzostanie okres wsparcia, podczas którego otrzymywać będą łatkibezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia z procesorami Intel CloverTrail, na których zainstalowany jest Windows 10 Anniversary Update,będą wspierane do stycznia 2023 roku – tyle samo, ile wspieranebyłyby z oryginalnie dostarczanym na nich Windowsem 8.1.

Kto zostanie ze starym Windowsem 10?

Oto lista najbardziej znanych modeli urządzeń, których dotyczyten komunikat: Acer Iconia W510, Acer Iconia W3, Asus VivoTab, AsusVivoTab Smart, HP Envy x2, HP ElitePad 900, Dell Latitude 10, LenovoThinkpad Tablet 2, Lenovo IdeaTab Lynx, Samsung Series 5 Slate,Samsung ATIV Smart PC, Samsung ATIV Tab 3.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)