Windows 10. Notatnik nie będzie integralną częścią systemu, ale raczej tego nie zauważysz

Windows 10. Notatnik nie będzie integralną częścią systemu, ale raczej tego nie zauważysz
19.08.2019 13:47
Microsoft zmienia sposób aktualizacji Notatnika w Windows 10
Microsoft zmienia sposób aktualizacji Notatnika w Windows 10

Notatnik wkrótce nie będzie już integralną częścią Windows 10. Microsoft stawia bowiem kolejny krok na drodze do podzielenia systemu na mniejsze części i zmienia przy tym strukturę aplikacji.

Nowe podejście będzie dotyczyć w pierwszej kolejności Notatnika, a więc znanej chyba każdemu aplikacji, ale co ciekawe przez użytkowników zmiana może nawet nie zostać dostrzeżona – Notatnik nadal będzie dostępny dla każdego. Potwierdzeniem jest najnowsza kompilacja udostępniona testerom – Windows 10 20H1 (Build 18963).

Zmiana polega na zaliczeniu Notatnika do modułu związanego z aplikacjami. Dzięki temu będzie on aktualizowany niezależnie od systemu, co pozwoli szybciej reagować na zgłoszone błędy i wykryte luki bezpieczeństwa. Obecnie, ponieważ Notatnik jest elementem ściśle związanym z Windowsem 10, dowolna zmiana w aplikacji wymaga zaktualizowania całego systemu, co wiąże się choćby z koniecznością ponownego uruchomienia komputera.

Windows 10 już teraz składa się z wielu elementów

Dzielenie systemu na mniejsze elementy nie powinno być zaskoczeniem. Microsoft od dłuższego czasu konsekwentnie modyfikuje system, dążąc do utworzenia struktury składającej się z wielu mniejszych elementów.

Dzięki takim podziałom, już teraz niektóre elementy Windowsa można pobierać i aktualizować niezależnie od całego systemu. Przykładem są pakiety językowe oraz fonty, za których instalację odpowiedzialny jest Microsoft Store.

Inne nowości w Windows 10 w 2020 roku

Zmiana dotycząca Notatnika nie jest oczywiście jedyną nowością, której spodziewamy się na wiosnę przyszłego roku w Windows 10. W opisywanej kompilacji testerzy mogą już również sprawdzać jak sprawuje się nowy wskaźnik temperatury układu graficznego w Menedżerze Zadań czy opcja zmiany nazw wirtualnych pulpitów. O szczegółach można przeczytać na blogu Windowsa.

Należy zaznaczyć, że nie wszystkie nowości przygotowywane przez Microsoft pojawią się w systemie dopiero w przyszłym roku. W ubiegłym miesiącu niektórzy użytkownicy Windows 10 otrzymali drobne nowości, które wcześniej znane były tylko z wydania 20H1. Jak widać, ich wdrożenie – przynajmniej w tych przypadkach – przyspieszono o kilka miesięcy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)