Windows 10: od listopada nowy tryb instalacji sterowników. Będzie większa kontrola

Windows 10: od listopada nowy tryb instalacji sterowników. Będzie większa kontrola

Windows 10 będzie nieco inaczej instalować sterowniki, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 będzie nieco inaczej instalować sterowniki, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
30.10.2020 13:40, aktualizacja: 30.10.2020 16:40

Windows 10 już za tydzień będzie nieco inaczej niż dotychczas instalować sterowniki. Jak zapowiedział Microsoft, począwszy od 5 listopada w Windows Update będzie widoczny wyraźny podział między automatycznymi i opcjonalnymi aktualizacjami sterowników, co ma stanowić ostatni krok w procesie zmiany sposobu ich instalacji w Windows 10. Zmiana będzie dotyczyć komputerów z Windows 10 2004 lub nowszym.

Jak tłumaczy producent, rzecz związana jest przede wszystkim z instalacją sterowników podczas podłączania do komputera nowego sprzętu. Jak dotąd, Windows 10 pobierał nie tylko automatyczne, ale i opcjonalne sterowniki z Windows Update dla takiego urządzenia, jeśli tylko były dostępne i użytkownik nie mógł tego procesu zatrzymać. Od listopada procedura będzie inna, a użytkownicy zyskają większą kontrolę.

Od 5 listopada 2020 roku instalacja automatycznych sterowników nie ulegnie zmianie (proces będzie inicjowany przez system po podłączeniu do komputera nowych urządzeń), ale nie stanie się tak już w przypadku sterowników opcjonalnych. Innymi słowy, aby zainstalować dodatkowe sterowniki dostępne w Windows Update dla danego urządzenia, użytkownik będzie musiał ręcznie uruchomić instalację, na podobnej zasadzie jak w przypadku opcjonalnych aktualizacji Windows 10.

Jak zaznacza Microsoft, opisywana zmiana ma zastosowanie tylko w przypadku systemów skonfigurowanych domyślnie do otrzymywania sterowników za pośrednictwem Windows Update, czyli w praktyce jest ważna dla większości "zwykłych" użytkowników Windows 10. Administratorzy Windowsa w firmach, którzy skonfigurowali aktualizacje inaczej, mogą spać spokojnie – opisywana nowość nie ma w ich przypadku zastosowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)