Windows 10 otrzyma nowe narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu

Windows 10 otrzyma nowe narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu

Windows 10 otrzyma nowe narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu
Oskar Ziomek
12.04.2018 10:18, aktualizacja: 12.04.2018 10:59

Na komputerach użytkowników Windowsa 10 prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu pojawi się kolejna duża aktualizacja systemu. Mowa o wiosennej aktualizacji dla twórców, której wewnętrzna nazwa to Redstone 4. Już teraz jednak ci, którzy korzystają z testowych wersji systemu i przeskoczyli naprzód w programie Insider, sprawdzać mogą nowości, jakie Microsoft szykuje na jesień w kompilacji Redstone 5. Jedną z nich ma być nowe, rozbudowane narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu.

Aktualnie w systemie wykonać można typowy zrzutu ekranu, skorzystać z Narzędzia wycinania, które jednak nie jest tak łatwo dostępne i szybkie w użyciu, bądź wykorzystać zalety Windows Ink i jego szkicownika. Na rynku nie brakuje również aplikacji trzecich – oferta alternatywnych narzędzi do wykonywania zrzutów jest bogata, a pierwszym z brzegu przykładem wartym uwagi jest program Lightshot.

Jesienią jednak wszystko ma się zmienić, bo jedna z systemowych metod wykonywania zrzutów ekranu zostanie zaktualizowana. Do Windowsa trafi nowe narzędzie, które wzorem aplikacji zastępczych umożliwi przechwytywanie obrazu na więcej niż jeden sposób. Ma ono zastąpić dotychczasowe Narzędzie Wycinania i uruchamiane będzie skrótem klawiaturowym Win+Shift+S lub przyciskiem w Centrum Akcji.

Animacja przedstawiająca możliwość wykonania zrzutu tylko fragmentu ekranu, źródło: Thurrott.Do wyboru narzędzie zaznaczania prostokątnego obszaru, dowolnego obszaru wskazywanego kursorem myszy oraz całego ekranu, a więc podobnie jak w przypadku Narzędzia Wycinania. Nowa będzie jednak oprawa, odświeżony interfejs na miarę Windowsa 10 ma sprawić, że z funkcji będzie się po prostu wygodniej korzystało.

Niestety wciąż brakuje tu jednak opcji dorysowania do dopiero co wykonanego zrzutu własnych szkiców lub dodania notatek oraz zapisywania bezpośrednio na dysku w dowolnej lokalizacji. Szkice wykonywać można jednak wciąż przy pomocy Windows Ink, pojawia się więc pytanie po co rozwijać równolegle dwa podobne do siebie narzędzia? Nie zapominajmy, iż mówimy o pierwszej implementacji nowego narzędzia w testowej wersji Windowsa 10. Do jesieni, kiedy teoretycznie funkcja powinna być już gotowa do wydania w stabilnym Windowsie jeszcze wiele może się zmienić, włącznie z pojawieniem się zupełnie nowych funkcji.

W ostateczności, co jednak dla użytkowników nie będzie dobrym rozwiązaniem, Microsoft prawdopodobnie nie będzie powstrzymywać się przed ewentualnym opóźnieniem premiery nowego narzędzia. W przeszłości takie przypadki nieraz się już zdarzały, czego dobrym przykładem może być debiutująca wraz z Redstone 4 Oś czasu, która miała się pojawić w Windowsie 10 jeszcze w ubiegłym roku, wraz z jesienną aktualizacją dla twórców.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)