Windows 10 po aktualizacji spowolnił internet? Wiemy już, jak to naprawić

Windows 10 po aktualizacji spowolnił internet? Wiemy już, jak to naprawić

08.08.2016 12:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejne dni ujawniają kolejne problemy z Windowsem 10, po tym jakotrzymał swoją dużą aktualizację Anniversary Update. Użytkownicyszybkich szerokopasmowych łączy narzekają, że znacząco spadłaszybkość przesyłania danych. Wygląda na to, że winna jest źleskonfigurowana usługa Window Auto-Tuning – problem znany już odod czasów Windows Visty. Zdaniem niektórych badaczy, Microsoftcelowo ogranicza użytkownikom szybkość Internetu!

W założeniu Window Auto-Tuning miał zwiększać wydajnośćwszystkich programów, które komunikują się po protokole TCP przezsieć. Dwa lata temu na łamach bloga duckware.com pojawił się wpiswyjaśniającyproblem z automatyczym zarządzaniem rozmiarem okienka odbiorczegoTCP (RWIN). Wszystko zależy tutaj od klasyfikacji połączeniainternetowego (nieznane/sieć publiczna/sieć prywatna/domena). Wzależności od tej klasyfikacji, Windows uaktywnia różneheurystyki optymalizacji połączenia.

Czasem dla połączenia przez sieci publiczne mogą zostaćwłączone „ograniczone optymalizacje” (autotuninglevel:restricted). Co to w praktyce oznacza? Wydanie w konsoli polecenianetsh interface tcp set global ujawnia, że okienko RWIN może zostaćwówczas powiększone poza swoją domyślną wartość – ale wpewnych scenariuszach to powiększenie będzie ograniczone. W którychscenariuszach, tego już w dokumentacji nie znajdziemy. Wiadomojednak, że Windows robi co może, by rozmiar okienka nie przekroczyłnigdy 256 KB. Ustawienie „restricted” nadpisuje zarazem normalnytryb, w którym to rozmiar okienka RWIN rośnie w zależności odpotrzeb, bez ograniczeń.

Zależność między szybkością i round-trip time przy włączonej optymalizacji TCP w Windowsie (źródło: duckware.com)
Zależność między szybkością i round-trip time przy włączonej optymalizacji TCP w Windowsie (źródło: duckware.com)

Większość użytkowników nigdy nie zobaczy tego problemu: majązbyt wolne łącza, a zarazem korzystają ze zbyt szybkich usług (oniskim wskaźniku RTT, minimalnego czasu przesłania sygnału w obukierunkach). Jeśli jednak ktoś ma naprawdę szybki Internet, np.optyczne łącze w domu, a komunikuje się z serwerami o dużym lagu,to wówczas Windows odczuwalnie ograniczy mu szybkość transmisji.

Poskramiamy Window Auto-Tuning

Z doniesień użytkowników Windowsa 10 wynika, że poaktualizacji Anniversary Update wszystkie połączenia zaczęłyzachowywać się tak, jakby były objęte tym ograniczeniem. Naszczęście, łatwo ten problem rozwiązać samodzielnie. Oto kolejnekroki:

  1. Należy otworzyć okno wyszukiwania (skrót Windows+S), wpisaćcmd.exe, a następnie trzymając klawisze Shift i Control nacisnąćEnter. Uruchomi to konsolę w trybie administratora (należy wydaćzgodę w oknie dialogowym User Access Control).
  1. Następnie wydajemy polecenie netsh interface tcp show global –wyświetli to listę ustawień TCP. Jeśli znajdziemy na liścieustawienie Receive Window Auto-Tuning Level z wartością normal lubrestricted, wówczas należy to wyłączyć. Jeśli Receive WindowAuto-Tuning Level już ma wartość disabled, to oznacza to, że coinnego winne jest spowolnieniu dostępu do Internetu.
  1. Aby wyłączyć Windows Auto-Tuning, należy wydać polecenienetsh int tcp set global autotuninglevel=disabled, a następniezrestartować system. Problem ograniczonego rozmiaru RWIN powinienzniknąć.
  1. Przywrócić działanie tego mechanizmu można poleceniem netshint tcp set global autotuninglevel=normal.

Jeśli napotkaliście ten problem, dajcie nam o tym znać wkomentarzach. Przyznajemy, że w redakcji nie trafiliśmy na niego poostatniej aktualizacji, ale też nie mamy tam za szybkiego łączainternetowego. Zupełnie inaczej w domu, z optycznym łączem 100Mb/s – z nowym Windowsem 10 przesyłanie plików z niektórychcyberschowków zwolniło nawet o połowę. Wyłączenie WindowsAuto-Tuning pozwoliło w pełni wykorzystać możliwości łącza.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (178)
Zobacz także