Windows 10 Redstone 2 niczym iOS 10 pozwoli usunąć aplikacje systemowe

Windows 10 Redstone 2 niczym iOS 10 pozwoli usunąć aplikacje systemowe

Windows 10 Redstone 2 niczym iOS 10 pozwoli usunąć aplikacje systemowe
07.10.2016 13:41, aktualizacja: 08.10.2016 12:16

W Windows 10 otrzymujemy pokaźną paczkę nowych aplikacji, które mają zastąpić tradycyjne desktopowe programy. Możemy zamiast nich korzystać z innych aplikacji, ale i tak pozostają one w systemie. Nie można ich prosto usunąć. Ma to się jednak zmienić wraz z kolejną dużą aktualizacją „dziesiątki”.

Użytkownik Windowsa 10 na start otrzymuje sporo aplikacji, które to mają mu zapewnić zadowalającą funkcjonalność systemu. Możliwe, że dla osoby o małych wymaganiach takie systemowe oprogramowanie będzie wystarczające. Jednak znaczna część użytkowników sięga po alternatywy lub w ogóle nie potrzebuje w Windowsie aplikacji do map, kalendarza czy prostego klienta pocztowego. Niestety, tych aplikacji się nie pozbędziemy, będą one cały czas w systemie.

Aplikację Poczta i Kalendarz musimy obecnie zaakceptować.
Aplikację Poczta i Kalendarz musimy obecnie zaakceptować.

Rozwiązaniem było sięgnięcie po PowerShella, którego komendy pozwolą częściowo odchudzić system. Taki mechanizm dla większości użytkowników Windows 10 jest znacznie mniej wygodny, a dla pewnej części, także odstraszający – w końcu nie otrzymują oni interfejsu graficznego. Pewnym wyjściem było sięgnięcie po programy firm trzecich, które zapewniały opcję odinstalowania domyślnych aplikacji, a przy tym oferowały interfejs graficzny.

Microsoft planuje zmienić podejście. Do Windowsa 10 miałaby trafić możliwość usuwania systemowych aplikacji. Nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale w testowej kompilacji 14936 właśnie taką funkcję otrzymaliśmy. Po wejściu w Aplikacje i funkcje przy aplikacjach Microsoftu aktywny jest przycisk Odinstaluj.

Testowa kompilacja i aktywny przycisk Odinstaluj, źródło: ghacks.net
Testowa kompilacja i aktywny przycisk Odinstaluj, źródło: ghacks.net

Idealnie jednak nie jest, chociaż możliwe, że zmieni się to w stabilnym wydaniu. Możemy usunąć aplikacje: Muzyka Groove, Mapy, Pogoda oraz Poczta i Kalendarz, ale nie pozbędziemy się aplikacji: Alarm i zegar (serio jest tak ważna?), Kamera czy Cortana. Wygląda to jakby Microsoft nie był pewien, czy faktycznie chce oddać użytkownikom możliwość odinstalowania, albo nie wiedział, które oprogramowanie jest ważniejsze.

Osoby korzystające ze stabilnych kompilacji Windows 10, nowe funkcje zobaczą wraz z oficjalnym udostępnieniem kolejnej dużej aktualizacji – Redstone 2. Zostanie ona wydana w 2017 roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)