Windows 10. Wkrótce reinstalujesz system z chmury, bez fizycznego nośnika

Windows 10. Wkrótce reinstalujesz system z chmury, bez fizycznego nośnika
Piotr Urbaniak

01.08.2019 13:12

Microsoft ostatecznie potwierdził istnienie opcji Cloud download, pozwalającej pobrać obraz Windowsa 10 z chmury z poziomu Trybu awaryjnego. Takie rozwiązanie występuje w urządzeniach z linii Surface, a wcześniej kilka plotek wskazywało, że trafi także do regularnej wersji systemu.

Funkcję ujawnia najnowsza kompilacja dla członków programu Insider w modelu Fast ring. Pojawia się w Recovery menu. Microsoft przyznaje, że opcja na tę chwilę nie działa, ale trafi do OS-u.

– Insiderzy mogą dostrzec pewne odniesienia do Cloud download, dotyczące restartu lub odświeżenia komputera. Obecnie funkcja nie jest dostępna i nie działa. Niemniej damy znać, kiedy będziecie mogli ją sprawdzić – komentuje Dona Sarkar, szef programu Windows Insider.

Jak tłumaczy Microsoft, chodzi o rozwiązanie na wzór tego z urządzeń Surface. Nominalnie, kiedy Windows 10 nie jest w stanie wystartować, odpala Recovery menu i prosi o nośnik z plikami systemu, czy to pamięć pendrive czy płytę DVD. Wkrótce wszystkie niezbędne dane będą pobierane z chmury, bez konieczności zaprzątania sobie głowy fizycznym nośnikiem czy partycją odzyskiwania.

W mediach pojawiają się domysły, że Cloud download to rozwiązanie tworzone przede wszystkim z myślą o platformie Core OS, czyli pociętej wersji Windowsa 10, Lite, mającej rywalizować z Chrome OS, która wraz z pierwszymi urządzeniami trafi na rynek wiosną 2020 roku. Tego jednak firma z Redmond nie potwierdza. Choć doniesienia o samym Windowsie Lite nowością bynajmniej nie są.

Tak czy inaczej, rezygnacja z fizycznego nośnika w erze wszechobecnego internetu zdaje się być w tym przypadku bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że kupując obecnie gotowy komputer czy notebook, rzadko kiedy nośnik dostajemy i trzeba go organizować własnym sumptem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)