Windows 11: aktualizacja KB5039302 jest wadliwa

Windows Update w Windows 11
Windows Update w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

01.07.2024 08:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 11 oferuje opcjonalną aktualizację KB5039302, która niedawno została wstrzymana przez liczne problemy. Po instalacji system mógł wpaść w pętlę uruchomień, więc Microsoft zawiesił dostępność. Chwilę później łatka KB5039302 została jednak udostępniona ponownie. Niestety nadal ma wady.

Opcjonalna aktualizacja KB5039302 dla Windows 11, która trafiła do Windows Update pod koniec czerwca, nie jest szczególnie udana - zwraca uwagę Windows Latest. Pakiet od początku był wadliwy w komputerach wielu użytkowników, które po instalacji aktualizacji nie mogły się skutecznie uruchomić. Pomocne okazywało się wyłącznie wycofanie dopiero co wdrożonej aktualizacji. Co ciekawe, Microsoft szybko zainterweniował i zawiesił dostępność KB5039302 w Windows Update, ale niedługo później łatka powróciła w części komputerów i nie powoduje już opisywanych błędów.

Niestety, powoduje jednak inne. Jak zwracają uwagę użytkownicy, w systemie mogą się pojawić problemy z paskiem zadań. W skrajnym przypadku z paska w Windows 11 po prostu nie da się korzystać - nie reaguje na kliknięcia kursorem i nie odświeża zawartości. Co nietypowe, usterka nie obejmuje jednak całego procesu explorer.exe, wobec czego inne podstawowe elementy Windowsa, takie jak Eksplorator plików czy Ustawienia, działają bez zarzutów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Microsoft zdążył już potwierdzić, że problem faktycznie występuje. Usterka dotyczy Windowsa w wersji N lub systemów, w których wyłączono pakiet Media Feature. Na tę chwilę nie istnieje oficjalny sposób, jak ominąć problem inaczej, niż wycofując aktualizację. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem, ale jak dotąd nie podano konkretnej daty, kiedy poprawka może wejść w życie. Doświadczenie każe jednak zakładać, że najszybciej wydarzy się to przy okazji zbiorczych aktualizacji bezpieczeństwa w lipcu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)