Windows 8.1 nie za darmo dla producentów tabletów, ale bywa, że za zero dolarów

Windows 8.1 nie za darmo dla producentów tabletów, ale bywa, że za zero dolarów

Windows 8.1 nie za darmo dla producentów tabletów, ale bywa, że za zero dolarów
20.01.2015 13:34

Do tej pory faktyczne ceny Windows 8.1 dla tych wszystkichtabletów z procesorami Intela pozostawały słodką tajemnicą Microsoftui ich producentów, choć mówiło się nawet, że licencja może być nawetza darmo. Otóż nie, Windows od Microsoftu żaden producent niedostanie, choć w niektórych wypadkach przyjdzie mu zapłacić okrągłezero dolarów.

Na stronach dla partnerów Microsoftu pojawił się kilka dni temuoficjalny cennik, z którego możemy dowiedzieć się, że w niektórychwypadkach licencja Windows na tanim tablecie jest dla producentawciąż droższa, niż sponsorowane procesory Atom od Intela – i tonawet wtedy, gdy zdecydują się sięgnąć po specjalną wersję Windows8.1 with Bing, z domyślnie ustawionymi usługami wyszukiwania naBing.com i MSN jako stroną startową w każdej przeglądarce.

Z przedstawionych danych wynika, że kopia Windows 8.1 with Bingdla tabletów z ekranami o przekątnej poniżej 9 cali wyceniona zostałana 10 dolarów. Nie oznacza to jednak, że Microsoft te 10 dolarówweźmie. Udziela bowiem tzw. „zniżki konfiguracyjnej”(zapewne za ustawienie Binga i MSN) w kwocie właśnie 10 dolarów,dzięki czemu na fakturze dla producenta pojawi się 0 dolarów.

W wypadku tabletów z ekranem o przekątnej 10,1” orazwiększych, cena licencji na Windows 8.1 wynosi już 25 dolarów, ale tasama „zniżka konfiguracyjna” pozwala obniżyć cenę do 15dolarów na fakturze. Nie wiadomo niestety, ile kosztuje Windows dlatabletów z ekranami o przekątnej od 9 do 10 cali, ani dlaczegoMicrosoft przyjął akurat taki podział dla tej klasy urządzeń.

Ujawniono za to, że Redmond oferuje swoim partnerom jeszcze jedenprodukt na tablety, coś co nazywa się Windows 8.1 with Bing andOffice 365 Personal for Tablets. Co ciekawe, ceną nie różni się onnic od wersji Windows bez Office 365, objęty jest też taką samą„zniżką instalacyjną”, tak więc na małych tabletach cenaostateczna to 0 dolarów, na większych – 15 dolarów. W praktyceoznacza to, że producenci tabletów mogą teraz zaoferować rocznądarmową subskrypcję do usług w chmurze Office 365.

Pani Mary Jo Foley, która jako pierwsza ujawniła wymienione wyżejceny, uważa że raczej nie ma się co spodziewać, byśmy jutro już moglipoznać przynajmniej część cennika na Windows 10. Cennik dla Windows8.1 może jednak sugerować, że Microsoft coraz bardziej oswaja się zmyślą o sprzedawaniu swoich produktów po niskich cenach, by zarabiaćprzede wszystkim na usługach dodatkowych i reklamie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)