Windows InTune - zarządzanie systemami w chmurze

Wojciech Kowasz

20.04.2010 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft rozpoczął program beta Windows InTune - nowej usługi dla małych i średnich firm umożliwiającej centralne zarządzanie komputerami za pomocą "chmury".

Idea działania Windows InTune jest stosunkowo prosta - na komputerach instalowane jest oprogramowania klienckie, które przyłącza system do wirtualnej sieci. Jej sercem jest chmura obliczeniowa, a administratorzy mogą za pomocą specjalnej witryny internetowej monitorować i zarządzać podłączonymi komputerami. Co dokładnie można w ten sposób zrobić? Między innymi zarządzać aktualizacjami (na kształt usługi Windows Server Update Services, ale bez konieczności posiadania serwera), otrzymywać powiadomienia i alerty (np. o kończącym się miejscu na dysku), przejmować kontrolę nad komputerem (funkcja pomocy zdalnej), a także zarządzać ustawieniami systemowymi (np. firewallem). Na szczególną uwagę zasługuje funkcja inwentaryzacji zainstalowanego oprogramowania - administratorzy mogą w dowolnej chwili z poziomu witryny internetowej sprawdzić, jakie oprogramowanie obecne jest na danym komputerze.

Windows InTune jest aktualnie w fazie beta, w naszym kraju niestety usługa nie jest dostępna. Na początek będzie ją testować 1000 użytkowników z USA, Kanady, Meksyku i Puerto Rico. Docelowo, najpóźniej za rok, usługa zostanie wprowadzona do sprzedaży na zasadach rocznej subskrypcji. W ramach tej subskrypcji firma otrzyma również prawo do skorzystania z pakietu Microsoft Desktop Optimization Pack oraz instalacji na każdym komputerze oprogramowania antywirusowego Microsoft Malware Protection Engine wykonanego na bazie Microsoft Security Essentials i Forefront Endpoint Protection. Subskrypcja będzie też uprawniać do uaktualnienia posiadanych systemów Windows XP, Windows Vista i Windows 7 do wersji Enterprise. Nawet jeśli firma nie zdecyduje się na uaktualnienie, to te dwie starsze wersje też są bezproblemowo obsługiwane przez Windows InTune.

Więcej informacji o Windows InTune można znaleźć na stronie głównej usługi, zwłaszcza w sekcji Najczęściej zadawanych pytania oraz na oficjalnym blogu systemu Windows.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)