Windows Phone można zablokować wiadomością z Facebooka

Windows Phone można zablokować wiadomością z Facebooka

13.12.2011 12:43

Windows Phone 7.5 okazał się podatny na atak typu DDoS, którym można prosto zrestartować telefon i permanentnie wyłączyć obsługę wiadomości na urządzeniu. Wystarczy wysłać odpowiednio spreparowaną wiadomość SMS, przez Windows Live Messengera lub Facebook.

Luka w systemie, a konkretnie w module obsługującym wiadomości, została odkryta przez Khaleda Samaleha. Do tej pory potwierdzono jej obecność na kilku modelach telefonów z systemem Windows Phone 7.5 7740 i 7720. Luka jest niezależna od sprzętu, a zachowanie telefonu jest skutkiem błędu w sposobie przetwarzania wiadomości w centrum komunikacyjnym systemu.

Zresetować telefon można nie tylko SMS-em, ale również wiadomością z Facebookowego czatu i z Windows Live Messengera. Po ponownym uruchomieniu się telefonu, który padł ofiarą ataku, nie da się włączyć aplikacji obsługującej wiadomości. Ponadto, jeśli szkodliwą wiadomość otrzymamy od przypiętego jako kafelek kontaktu, ekran domowy telefonu zupełnie się zablokuje. Aby przywrócić działanie telefonu trzeba niestety przywrócić ustawienia fabryczne.

Błędy w obsłudze SMS-ów nie są żadną nowością. Zarówno iOS, jak i Android, mają za sobą takie epizody. Lukę w iOS 3.0, która pozwalała przejąć kontrolę nad iPhone'em po wysłaniu SMS-a, prezentował Charlie Miller podczas BlackHat 2009. Jeszcze wcześniej urządzenie z Androidem można było odłączyć od sieci wysyłając odpowiedni SMS. Microsoft wcale nie krył się z krytyką konkurencyjnych systemów i teraz ma się czego wstydzić. Nie ma jeszcze oficjalnego komentarza na ten temat ze strony firmy, ale pewnie szybko zabierze się do łatania dziury, której opis prawdopodobnie już otrzymał od Salamheda i pomagającego mu serwisu WinRumors.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)