Windows Sandbox: nowy, bezpieczny sposób uruchamiania aplikacji w Windows 10

Windows Sandbox: nowy, bezpieczny sposób uruchamiania aplikacji w Windows 10
Oskar Ziomek

19.12.2018 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft wychodzi naprzeciw użytkownikom Windowsa 10, którzy na co dzień uruchamiają wiele aplikacji wątpliwego pochodzenia i mają przy tym obawy związane z bezpieczeństwem. By nie musieć za każdym razem korzystać w takich sytuacjach z typowych i wymagających stosunkowo dużej mocy obliczeniowej maszyn wirtualnych, stworzono Windows Sandbox – lekkie środowisko, w którym działające aplikacje nie mogą zaszkodzić systemowi hosta. Chodzi o tak zwaną piaskownicę i uruchamianie programów w odizolowanym, tymczasowym środowisku.

Windows Sandbox w praktyce jest lekką maszyną wirtualną, która do działania wykorzystuje kopię systemu operacyjnego hosta, wykluczając konieczność pobierania nowego obrazu VHD. Zastosowano tu ciekawe podejście, w którym system w piaskownicy wykorzystuje kopie plików, które mogą ulec zmianie, ale sam nie może ich zmienić, by nie ingerować w działanie hosta. Microsoft stosuje przy tym dynamiczny obraz, który spakowany zajmuje 25 MB, a po instalacji piaskownicy zajmuje około 100 MB miejsca na dysku.

Windows Sandbox, czyli lekka maszyna wirtualna w Windows, źródło: Microsoft.
Windows Sandbox, czyli lekka maszyna wirtualna w Windows, źródło: Microsoft.

Warto zwrócić uwagę, że Sandbox będzie dostępny dla każdego z Windowsem 10 w edycji Pro lub Enterprise (build 18305 lub nowszy), ale konieczne jest ponadto spełnienie dodatkowych wymagań. Komputer musi być wyposażony między innymi w 4 GB pamięci operacyjnej (zalecane jest 8 GB) i posiadać przynajmniej dwurdzeniowy procesor, przy czym zalecany jest 4-rdzeniowy z obsługą funkcji hyperthreading. Ponadto mowa jest o obsłudze architektury AMD64, konieczności włączenia wirtualizacji w BIOS-ie oraz zaleceniu korzystania z dysku SSD.

Jak zwykle przy okazji premiery nowej funkcji w systemie, Microsoft informuje o możliwych błędach i liczy na wsparcie pierwszych użytkowników. Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii, mogą występować błędy. Proszę je zbierać, abyśmy mogli stale ulepszać tę funkcję – czytamy na blogu. Do komentowania działania piaskownicy i sugerowania implementacji nowych funkcji należy korzystać z Centrum opinii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)