Windows XP Mode bez Intel VT‑x od VMLite

09.12.2009 13:07, aktual.: 09.12.2009 16:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku października Microsoft wydał Windows XP Mode - dodatek do Windows 7 w edycjach Professional, Enterprise i Ultimate ułatwiający migrację do nowego systemu. Jest to wstępne skonfigurowane i zabezpieczone środowisko z Windows XP Professional SP3, które można pobrać, uruchomić pod Virtual PC i używać w ramach licencji Windows 7 w edycjach Professional, Enterprise i Ultimate. Rozwiązanie to pozwala uruchomić aplikacje pracujące pod kontrolą wirtualnego Windows XP tak, że użytkownik nie musi być w ogóle świadomy że korzysta z wirtualizacji - okienka aplikacji pojawiają się na pulpicie Windows 7 tak jak, jak wszystkie inne natywne aplikacje.

Rozwiązanie to ma jednak pewne wady, w szczególności wymaga od procesora obsługi rozszerzeń Intel VT-x (które nie są obecne we wszystkich modelach procesorów, a nawet jeśli są, niektórzy producenci notebooków jak np. Sony blokują możliwość ich użycia), a wirtualizowane aplikacje wykorzystują moc obliczeniową wyłącznie jednego rdzenia.

Firma VMLite postanowiła obejść te ograniczenia i wydała właśnie nową wersję VMLite XP Mode Version 3.1.2 dla Windows 7 - rozwiązania, które pozwala uruchomić Windows XP Mode w oparciu o VirtualBox Open Source Edition.

Pomysł VMLite nie wymaga od sprzętu obsługi Intel VT-x i ma szereg innych zalet - pozwala między innymi tworzyć dyski większe niż 127 GB i uruchamiać 64-bitowe systemy operacyjne, wykorzystuje więcej niż jeden rdzeń i zapewnia wsparcie dla aplikacji wykorzystujących sprzętową akcelerację 2D i 3D. Integracja z Windows 7 nie jest tak elegancka jak w przypadku Windows XP Mode na Virtual PC, brak też wsparcia dla obsługi urządzeń USB. Według serwisu virtualization.info, który kontaktował się z przedstawicielami Microsoft, rozwiązanie VMLite nie narusza warunków licencji Windows 7.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)