WinRAR 4.0 o 30% szybszy

WinRAR 4.0 o 30% szybszy

Wojciech Kowasz
08.03.2011 11:02

Pojawiła się duża aktualizacja najpopularniejszego programu do archiwizacji plików - WinRAR. Wersja 4.0 nie wnosi wielu nowych funkcji, ale za to zawiera szereg istotnych usprawnień - w tym przyspieszenie dekompresji plików RAR nawet o 30%.

Producent informuje, że zmiany wydajnościowe obejmują zarówno ogólny algorytm RAR, jak i specjalne metody dla kompresji multimediów. Poprawa powinna być zatem odczuwalna w większości przypadków. Jedynie moduł odpowiadający za kompresję tekstu nie został zmieniony. Uaktualniono też obsługę UDF do wersji 2.50, dzięki czemu można teraz rozpakowywać większość obrazów ISO płyt Blu-ray. Ciekawostką jest też dodanie obsługi paska zadań Windows 7, przez co postęp operacji może być wyświetlany bezpośrednio na ikonie WinRARa.

Niestety kosztem ewolucji jest wycofanie obsługi starszych systemów Windows. WinRAR 4.0 pracuje wyłącznie na Windows 2000 i nowszych, niemożliwe jest jego uruchomienie na takich systemach jak Windows 98 czy Windows NT. Oprócz tych zmian w najnowszej wersji programu pojawiło się kilkanaście mniejszych poprawek i usprawnień. Z pełną ich lista można zapoznać się na stronie producenta.

WinRAR dostępny jest na licencji shareware, co oznacza, że po 40 dniach trzeba zapłacić, by móc legalnie używać go nadal. Użytkownikom zainteresowanym bezpłatną alternatywą polecamy w związku z tym 7-Zip, który oferuje zbliżoną funkcjonalność, a jest w pełni bezpłatny także do użytku komercyjnego. 7-Zip jest również dostępny w polskiej wersji językowej, podczas gdy najnowsza wersja WinRARa nie została jeszcze przetłumaczona. Z pewnością jest to jednak tylko kwestia czasu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)