WinRAR 5 z nowym algorytmem archiwizowania danych RAR5

WinRAR 5 z nowym algorytmem archiwizowania danych RAR5

Kuba Pawlak
03.09.2013 12:23, aktualizacja: 04.09.2013 12:09

WinRAR to jedna z tych aplikacji, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Legenda archiwizowania danych doczekała się kolejnej stabilnej wersji, w której wprowadzono absolutnie nowy algorytm kompresowania danych RAR5. Jak łatwo przewidzieć nie jest on kompatybilny z poprzednimi wersjami. Producent na szczęście pozostawił ciągle możliwość wyboru formatu RAR4.x, który obsługiwany jest przez starsze wersje WinRAR-a.

Jakie zmiany pojawiły się w algorytmie RAR5? Przede wszystkim w edycji 64-bit zwiększono rozmiar słownika kompresującego dane do 1 GB, natomiast wersja 32-bit umożliwia korzystanie z słownika 256 MB. Obie wersje pozwalają na rozpakowywanie archiwów stworzonych przy pomocy słownika 1 GB. Domyślny rozmiar słownika dla formatu RAR5 został ustawiony na 32 MB, a to przekłada się na lepszą kompresję danych niż w poprzednich wersjach aplikacji (RAR 4.x 4 MB). Oczywiście drugą stroną medalu jest wolniejsza prędkość tworzenia takiego archiwum.

350041097160058817

RAR5 poza mniejszymi plikami końcowymi wykorzystuje również możliwości wielordzeniowych procesorów podczas wypakowywania plików, oferuje silniejsze algorytmy szyfrowania danych (zamiana AES-128 na AES-256 w trybie CBC), pozwala na weryfikację hasła dostępu bez konieczności rozpakowywania całego archiwum czy wykorzystania 256 bit hasha BLAKE2sp. Ponadto sporo zmian pojawiło się w mechanizmie zabezpieczającego przed uszkodzeniem archiwów i zwiększono limit opisu ścieżki dla archiwów RAR i ZIP do 2048 znaków.

WinRAR 5 to nie tylko nowości. Producent pozbawił programu kilku funkcji, które uznał za zbyteczne. Wśród nich znalazła się m. in. funkcja weryfikacji autentyczności plików czy możliwość komentowania plików wewnątrz archiwów. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do pobierani i testowania najnowszej wersji WinRAR-a.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)