Włamanie na serwery Opery – reset haseł, ale o powtórkę sprzed 3 lat nie ma obaw

Strona głównaWłamanie na serwery Opery – reset haseł, ale o powtórkę sprzed 3 lat nie ma obaw
28.08.2016 16:55
Włamanie na serwery Opery – reset haseł, ale o powtórkę sprzed 3 lat nie ma obaw

Niedawno informowaliśmy, że Dropbox rozesłał wśród swoich wieloletnich użytkowników wiadomość z informacją o konieczności zresetowania hasła, co najpewniej jest efektem włamania sprzed 4 lat. W ostatnim czasie doszło jednak do jeszcze jednego poważnego incydentu, tym razem z Operą w roli głównej. Dysponujemy już na ten temat bardziej szczegółowymi informacjami.

bETETpGZ

Oficjalny komunikat Opery w tej sprawie jest dość lakoniczny i informuje o szybko powstrzymanym ataku na system synchronizacji danych Opery. W jego wyniku mogło dojść do wycieku haseł i danych o użytkownikach, którzy wykorzystywali synchronizację pomiędzy instalacjami. Otrzymali oni również wiadomość mailową z informacją, że konieczny był reset hasła.

W tym tygodniu zauważyliśmy atak, który poskutkował dostępem do systemu synchronizacji Opery. Został on szybko zablokowany. Śledztwo trwa, ale uważamy, że pewne dane, łącznie z takimi danymi naszych użytkowników, jak hasła i loginy, mogły wyciec.

Oczywiście hasła synchronizacji były przechowywane na serwerach Opery zaszyfrowane. Firma prowadzi w tej chwili śledztwo, przez co trudno oczekiwać, abyśmy (oczywiście w wyniku troski o jego skuteczność) otrzymali w najbliższym czasie jakiekolwiek szczegółowe informacje. Wygląda jednak na to, że nie ma większych powodów do obaw, niż te dotyczące danych logowania użytkowników wykorzystujących synchronizację. Z drugiej strony mowa o 1,7 mln użytkowników, co trudno nazwać incydentem na małą skalę.

bETETpHb

Hakerom nie udało się bowiem najprawdopodobniej skraść certyfikatu, dzięki któremu mogą podpisywać kolejne kompilacje. To zaś ustrzeże przeglądarkę przed wpadką, jaką zaliczyła przed trzema laty, kiedy to hakerom udało się podpisać certyfikatem Opery aktualizację zawierającą złośliwy kod.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bETETpHl
Komentarze (42)
bETETpHX