Wyciek danych w morele.net. Włamywacze wrzucili bazę danych do sieci

Atak na morele.net
Atak na morele.net
Redakcja

17.04.2019 17:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyciek danych morele.net potwierdziło w grudniu 2018 roku. Teraz wykradziona baza, zawierająca informacje na temat 2,5 mln klientów internetowego sklepu, trafiła do sieci.

Morele.net - baza klientów trafiła do sieci

"Włamywacze odpowiedzialni za kradzież bazy danych serwisu morele.net od wielu tygodni odgrażali się, że udostępnią wszystkie uzyskane dane. Swoją groźbę przed chwilą sprawdzili. Baza wygląda na prawdziwą" - informuje serwis Zaufana Trzecia Strona

. Baza składa się z takich informacji jak imię, nazwisko, adres mailowy, hash hasła oraz numer telefonu. Ostatnie konta w pliku pochodzą z ok. 10 października 2018.

Dobra wiadomość jest taka, że w opublikowanej bazie brakuje informacji związanych z płatnościami czy też adresów dostawy. Zła - ujawnione szczegóły na pewno przydadzą się wielu cyberprzestępcom.

Przestępcy zresztą już zdążyli wykorzystać wykradzioną bazę danych. W listopadzie 2018 roku oszuści próbowali uzyskać dane bankowe, posługując się powiadomieniem o konieczności uiszczenia dopłaty do zamówienia złożonego właśnie w sklepach Grupy Morele. Wówczas zastanawiano się, skąd oszuści czerpią wiedzę o świeżo złożonych zamówieniach. Szybko na jaw wyszło, że źródłem informacji był wyciek danych ze sklepu.

Kto stoi za atakiem na morele.net?

Atakiem chwalił się w grudniu 2018 roku cracker podpisujący się pseudonimem "xArm". Jak sam zdradził, przez przypadek natknął się na niezabezpieczony serwer należący do grupy Morele.net. Próbował negocjować z właścicielami sklepu, domagając się okupu.

Co ciekawe, suma miałaby trafić na konto wybranej przez niego organizacji charytatywnej. Żądania włamywacza nie zostały spełnione, a on sam z czasem zaczął rozdawać pieniądze polskim youtuberom i streamerom gier.

Jeżeli wcześniejsze informacje na temat wycieku danych z morele.net nie przekonały was do zmiany hasła, które wykorzystaliście w sklepie, to najprawdopodobniej macie ostatnią szansę, by jednak zdecydować się na wymyślenie nowych kombinacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)