Wyniki finansowe Apple znacznie powyżej oczekiwań

Wyniki finansowe Apple znacznie powyżej oczekiwań

20.10.2009 10:42, aktualizacja: 20.10.2009 11:17

Firma Apple opublikowała wyniki finansowe za czwarty kwartał swojego roku księgowego. W dużym skrócie - są wyjątkowo dobre, znacznie powyżej oczekiwań.

W okresie od lipca do września Apple odnotował przychód na poziomie 9,87 mld USD i zysk netto wynoszący 1,67 mld USD. Oznacza to 1,82 USD na akcję i jest znacznie powyżej zarówno wewnętrznych estymacji firmy (wskazujących ma 1,23 USD), jak i niezależnych analityków (wskazujących średnio na 1,42 USD).

W swoim czwartym kwartale Apple sprzedał 3,05 mln komputerów Mac, o 17% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ponadto, z półek sklepowych zniknęło 7,4 mln telefonów iPhone, o 7% więcej niż rok temu. Steve Jobs, CEO Apple, podkreśla że są to najwyższe wyniki w dotychczasowej historii firmy i znacznie przewyższają obecne wskaźniki wzrostu dla całej branży.

Między wierszami raportu finansowego znaleźć można kilka ciekawostek - między innymi, aż 46% kwartalnego przychodu Apple pochodzi ze sprzedaży międzynarodowej, nowy system operacyjny Snow Loepard jest tańszy i sprzedaje się niemal dwukrotnie lepiej od poprzednika, a imponujące wyniki finansowe są po części efektem nałożenia się dobrej sprzedaży i niższych niż planowano kosztów komponentów. Paul Thurrot, uznany komentator tematów powiązanych z technologiami Microsoft, przeliczył także, że podane wskaźniki oznaczają udział Maców w światowym rynku komputerów osobistych na poziomie 3,86% - co ostudza prasowe informacje Apple, pokazuje bowiem że dużo prościej o imponujące wzrosty gdy baza jest relatywnie niewielka. Udział Maców na rynku amerykańskim jest tradycyjnie nieco większy, niemniej według różnych estymacji również poniżej 10%. Liczby te są jednak i tak większe niż jeszcze na początku tego roku. Bez względu na odniesienia, nie ma więc wątpliwości że zarówno globalny, jak i regionalny udział Apple rośnie faktycznie imponująco.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)