Wyrok w załączniku PDF. Wykorzystano wizerunek Policji

Wyrok w załączniku PDF. Wykorzystano wizerunek Policji

Fałszywa wiadomość e-mail
Fałszywa wiadomość e-mail
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
25.08.2023 13:12

Niczego nieświadomi internauci mogą otrzymać wiadomość e-mail "od Policji", która nie zawiera treści, za to wymowny tytuł związany z ochroną nieletnich i załącznik PDF. Taka wiadomość trafiła dziś do redakcyjnej skrzynki. To znany schemat oszustwa, w którym wykorzystywany jest wizerunek Policji, CBZC, a nawet UNICEF-u.

W dokumencie PDF znajduje się "Wyrok nakazowy", który jest całkowicie spreparowany. Odbiorcy teoretycznie zarzuca się operowanie niedozwolonymi materiałami z niepełnoletnimi osobami i wzywa do kontaktu, aby rozwiązać sprawę polubownie. To znane oszustwo, które realizowane jest falami od wielu miesięcy, a sama Policja ostrzega o nim przynajmniej od ubiegłego roku.

Co ciekawe, zazwyczaj sam załącznik w PDF-ie nie jest zainfekowany i nie stanowi technicznego zagrożenia dla bezpieczeństwa komputera. Problemem jest wywołanie u odbiorcy strachu i potencjalnie skuteczne nakłonienie go do nawiązania kontaktu z nadawcą, aby wyjaśnić sytuację. Dopiero wtedy, w odpowiedzi na e-mail, do potencjalnej ofiary trafią dodatkowe instrukcje, które - jak ostrzega Policja - mogą doprowadzić do zainfekowania lub zablokowania komputera.

Fragment załącznika PDF fałszywej wiadomości e-mail
Fragment załącznika PDF fałszywej wiadomości e-mail© dobreprogramy

Jeśli odbiorca jest łatwowierny, może łatwo paść ofiarą podobnego ataku. Wiadomość przygotowana jest z dużą dbałością, wykorzystywane są przy tym autentyczne nazwiska, które można powiązać z Policją, wydziałem CBZC oraz funduszem UNICEF. Co najważniejsze, taki e-mail należy po prostu zignorować. To znany schemat oszustów, którzy dążą do wzbogacenia się lub pozyskania cennych danych z komputerów swoich ofiar.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)