Wzrasta zagrożenie ze strony adware i spyware

Wzrasta zagrożenie ze strony adware i spyware

05.09.2006 17:09

Firma McAfee - jeden z największych producentów opogramowaniazabezpieczającego na świecie, opublikowała dokument Adwareand Spyware: Unraveling the Financial Web (Adware i spyware -jak rozplątać sieć finansową). Opisuje on finansową motywacjęstojącą za wzrostem ilości oprogramowania typu adware i spywareoraz wskazuje osoby odpowiedzialne za tę sytuację. Kluczowe spostrzeżenia zawarte w dokumencie:

Osoby sławne są znacznie silniejszym magnesem, niż seks. Wedługbadań McAfee SiteAdvisor, najbardziej aktywni dystrybutorzyoprogramowania adware wykorzystują witryny gwiazd i innych znanychosób, a nie - jak zwykło się powszechnie uważać - witrynyzawierające treści pornograficzne i przeznaczone dla dorosłychodbiorców.

Oprogramowanie adware i spyware dociera do coraz szerszych grupużytkowników w tempie wykładniczym. Do maja 2006 roku istniałoponad 700 rodzin programów typu adware, zawierających ponad 6000wariantów.

Niedawna ankieta McAfee SiteAdvisor wykazała, że 97%użytkowników Internetu nie potrafi odróżnić witryn bezpiecznych odniebezpiecznych, co oznacza, że większość użytkowników dzieli tylkojedno kliknięcie myszy od pobrania potencjalnie niepożądanegooprogramowania.

Model biznesowy związany z rozpowszechnianiem oprogramowaniaadware jest bardzo lukratywny. Niedawna sprawa w sądzie przeciwkoJeansonowi Jamesowi Ancheta, skazanemu za rozpowszechnianie botów,wykazała, że sprawca otrzymywał 150 dolarów za każdy 1000zainfekowanych komputerów.

Pojawienie się lukratywnych modeli biznesowych obejmującychwspółpracę w zakresie marketingu online oraz łatwośćrozpowszechniania oprogramowania adware i spyware spowodowały, żetego typu programy stały się ważnymi punktami na mapiezagrożeń - powiedział Jeff Green, wiceprezes ds. rozwoju produktów wfirmie McAfee. Od 2003 roku, gdy programy typu adware i spywarestały się kluczowymi zagrożeniami, do roku 2006, zaobserwowaliśmywzrost liczby rodzin programów adware o 448%, co oznacza szczególneprzyspieszenie w ciągu ostatnich paru lat.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)