Xeon Phi. Intel odsyła kolejną architekturę na emeryturę, ale nikt raczej nie zatęskni

Xeon Phi. Intel odsyła kolejną architekturę na emeryturę, ale nikt raczej nie zatęskni

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
08.05.2019 13:35, aktualizacja: 08.05.2019 15:31

Intel poinformował, że 9 sierpnia będzie ostatnim dniem, w którym zamówicie koprocesory z serii Xeon Phi. I jeśli ta wiadomość nie robi na was najmniejszego wrażenia, to nie bójcie się, nie jesteście w mniejszości – zakończenie produkcji wynika z bardzo nikłej popularności tych czipów.

Mowa o układach z rodziny Knights Mill, czyli Xeon Phi 7295, 7285 oraz 7235. Oferujących, odpowiednio: 72, 68 i 64 rdzenie z czterodrożnym Hyper-Threading. Przy TDP równym 320 lub 250 W. Patrząc z technicznego punktu widzenia, jest to coś a la wypadkowa pozostałości po Larrabee, czyli porzuconym projekcie GPU na bazie Pentium, i bardziej współczesnych Atomów.

Jak wielordzeniowa "atomówka"

Niebiescy chcieli, aby tego rodzaju konstrukcja służyła do akceleracji obliczeń wektorowych, w związku na przykład z SI. Problem w tym, że dzisiaj z macierzami dużo lepiej radzą sobie karty graficzne, szczególnie mając na uwadze stosunek wydajności do zużycia mocy i cenę. Stąd Knights Mille już w chwili premiery, pod koniec roku 2017, były sprzętem archaicznym w samym zamyśle. A teraz są dodatkowo bezsensowne, w świetle nadchodzących kart graficznych Xe.

Knights Mill na zdjęciu rentgenowskim / Fot. Materiały prasowe
Knights Mill na zdjęciu rentgenowskim / Fot. Materiały prasowe

Nie pomogła oczywiście pewna opieszałość technologiczna i odgrzebywanie rozwiązań-trupów. Technika podwajania częstotliwości jednostki arytmetyczno-logicznej (ALU), zwana Double Pumped Execution, to pomysł – wydawałoby się – wyrzucony na śmietnik wraz z Pentium 4.

Wiadomo również, że Xeon Phi nie przyda się na rynku superkomputerów. Eksaskalarna Aurora ma pracować w oparciu o architekturę kart graficznych Xe. Tak więc dziwaczny pomysł na wielordzeniową "atomówkę" żegnamy bez większego żalu, oczekując bardziej efektywnych projektów w przyszłości. Karty graficzne Intel Xe powinny zadebiutować przed końcem 2020 r.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)