Za rok Firefox tylko z WebExtensions, pozostałe rozszerzenia przestaną działać

Strona głównaZa rok Firefox tylko z WebExtensions, pozostałe rozszerzenia przestaną działać
24.11.2016 12:57
Za rok Firefox tylko z WebExtensions, pozostałe rozszerzenia przestaną działać

Mozilla na swoim blogu oficjalnie ogłosiła duże zmiany, które pojawią się w Firefoksie do końca 2017 roku. Organizacja zamierza skończyć ze wsparciem wszystkich obecnych rozszerzeń, które nie będą zgodne z nową platformą WebExtensions.

WebExtensions to nowe API rozszerzeń przeglądarki. Zostało ono wprowadzone do stabilnego Firefoksa wraz z wydaniem 48 wersji. Główną zaletą dla programistów jest oferowana multiplatformowość, rozszerzenia napisane na Firefoksa mogą działać na innych zgodnych przeglądarkach. Podobną sytuację mamy w przypadku Google Chrome, rozszerzenia napisane na tę przeglądarkę powinny działać także na Operze czy Vivaldim.

Mozilla w 2017 roku planuje wspierać wyłącznie nową platformę WebExtensions. Zgodnie z zapowiedziami, stabilny Firefox 57 automatycznie zablokuje ładowanie dodatków niezgodnych z nowym API. Oznacza to, że każdy dodatek, który nie przeszedł na WebExtensions przestanie działać, niezależnie od tego, czy jest już zainstalowany, czy znajduje się w repozytorium dodatków Firefoksa.

350191491244976065

Firefox 57 będzie więc wspierał tylko następujące dodatki: zgodne z WebExtensions, pakiety językowe, słowniki, wtyczki OpenSearch oraz lekkie motywy. Użytkownicy, którzy będą wówczas korzystać ze starszych rozszerzeń, które nie zostały przeniesione na nowe API, nagle zostaną pozbawieni do nich dostępu. Oczywiście najpopularniejsze dodatki powinni do tego czasu być zgodne z nowymi standardami, ale część może pozostać przy starszych rozwiązaniach i po prostu zniknąć.

Zgodność wyłącznie z WebExtensions dla pewnego grona użytkowników będzie problematyczna. Jednak może to pozytywnie wpłynąć na liczbę samych dodatków, bowiem przeniesienie rozszerzeń z Google Chrome będzie stosunkowo łatwe. Stabilny Firefox 57 ma zostać wydany 28 listopada 2017 roku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)