Zaawansowany PC czy stacja robocza? Microsoft ma na to nowe Windows 10

Zaawansowany PC czy stacja robocza? Microsoft ma na to nowe Windows 10

05.06.2017 12:36, aktual.: 05.06.2017 18:44

Czym dzisiaj jest „zaawansowany pecet”? Własnie poznaliśmyroboczą definicję tego pojęcia, jaką ukuł na swoje potrzebyMicrosoft. Firma z Redmond przygotowuje otóż trzy nowe wersjeWindowsa 10, z których dwie przeznaczone są na właśnie takie„Advanced PC”. Możemy już Was uspokoić – najprawdopodobniejwasze komputery nie zostaną uznane za „zaawansowane”.

Kilka dni temu przypadkiem Microsoft wcisnął uczestnikomprogramu Windows Insider we wszystkich możliwych kanałachniedopracowany build16212. Przyniósł on sporo problemów użytkownikom smartfonówz mobilnym Windowsem 10, ale zarazem ujawnił bardzo ciekawą rzecz wpliku licencyjnym pkeyconfig.

Znalazły się w nim wpisy dla trzech nowych wersji Windowsa 10,które najwyraźniej już niebawem mają trafić na rynek, dołączającdo 11 wersji już dziś oferowanych klientom. Większość z nich niewnosiła jednak niczego specjalnego, był to raczej przejawtradycyjnej dla Microsoftu bizantyjskiej polityki licencyjnej – czypotrzebujemy do firmy Windows 10 Pro, czy Windows 10 Enterprise? Amoże właściwy okaże się Windows 10 Team?

Trzy nowe Windowsy

Nowe wersje zapowiadają duże zmiany w Windowsie 10, choć niewiadomo, czy pozostałe wersje Windows 10 cokolwiek z nich otrzymają.Na rynku pojawić by się miały więc Windows 10 Pro for AdvancedPCs, Windows 10 Pro N for Advanced PCs oraz Windows Server 2016ServerRdhs. Spróbujmy zidentyfikować, o co tu może chodzić.

Pierwsze dwie wersje dla „zaawansowanych pecetów” niewątpliwedotyczą nowoczesnych stacji roboczych. Druga, oznaczona literką„N”, jest po prostu wydaniem zgodnym z regulacjami UniiEuropejskiej, pozbawionym Windows Media Playera – użytkownicy samimuszą zainstalować sobie domyślny odtwarzacz mediów, zgodnie zeswoimi upodobaniami.

Trzecia wersja, Rdsh, to najprawdopodobniej skrót od RemoteDesktop Session Host. To system serwerowy powstały z myślą ozdalnym dostępnianiu pulpitów i aplikacji Windows po protokole RDC.

Tak jak Windows 10, tylko lepiej

Obraz

Wkrótce po wycieku buildu 16212 z Microsoftu wyciekł slajd,który zapowiada nową wersję Windowsa 10, tj. Windows 10 Pro forWorkstation PC. Najwyraźniej to jest to samo, co wersja Windows 10Pro for Advanced PCs – marketingowcy w Redmond nie ustalilifinalnej nazwy. Nazwa jednak nieważna, bardziej interesujące sązmiany, jakie ta wersja przyniesie. I tak oto, nowy system miałbyprzynieść:

Prawdopodobnie tych ulepszeń w „gorszych” wersjach Windowsa10 nie zobaczymy, czymś się przecież te systemy muszą różnićod siebie. Nie ujawniono też cen, ani warunków licencjonowania wodniesieniu do tych wszystkich nowości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)