Zagadka na dzisiaj: dlaczego sterowniki Dell są masowo flagowane jako malware?

Zagadka na dzisiaj: dlaczego sterowniki Dell są masowo flagowane jako malware?

Zagadka na dzisiaj: dlaczego sterowniki Dell są masowo flagowane jako malware?
Piotr Urbaniak
12.11.2020 10:01

Sam Dell tego nie wie i, jak twierdzi, rozpoczął odpowiednie dochodzenie. Na razie użytkownicy drukarek tej marki pozostają z enigmatycznym problemem.

Analizatory heurystyczne ponad 20 popularnych antywirusów zaczęły wskazywać sterowniki drukarek Dell jako malware – zauważył we wtorek badacz bezpieczeństwa Brian Krebs, sugerując zainteresowanym, aby wstrzymali się z ewentualną aktualizacją.

Wyniki fałszywie pozytywne nie są wprawdzie niczym szczególnym, ale w tym konkretnym przypadku do myślenia daje ich liczba. Podkreślmy, nie mówimy o jednym czy dwóch silnikach, a zgodnym wskazaniu całej masy popularnych antywirusów. Są wśród nich rozwiązania takich firm jak m.in. AdAware, BitDefender, Emsisoft, G-Data oraz Qihoo 360.

Co się właściwie stało? Nie wiadomo — ani badacz, ani Dell nie są w stanie wskazać żadnej przyczyny. Jedyną poszlaką jest, że problem dotyka sterowników wydawanych od września br., ale też nie wszystkich i nie do każdego modelu drukarki.

Producent profilaktycznie usunął podejrzane paczki ze strony i zapowiada przeprowadzenie śledztwa. Zapewnia również, że jego sterowniki szkodliwe z pewnością nie są, ale w tej sprawie musimy mu wierzyć na słowo. Sensownego wyjaśnienia jak nie było, tak nie ma.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)