Zaktualizuj WinRAR-a. Luka pozwala zainfekować komputer

Zaktualizuj WinRAR-a. Luka pozwala zainfekować komputer

WinRAR
WinRAR
Źródło zdjęć: © Pixabay, WinRAR, dobreprogramy
Oskar Ziomek
22.08.2023 16:19

WinRAR goszczący w wielu komputerach jest potencjalnie niebezpieczny, o ile nie został zaktualizowany do najnowszego wydania. Podatność oznaczono numerem CVE-2023-40477, a została usunięta wraz z WinRAR-em 6.23. Warto więc sprawdzić, czy w komputerze zainstalowano najnowszą wersję.

Luka w oprogramowaniu WinRAR została wykryta przez badacza z Zero Day Initiative i jeszcze w czerwcu zgłoszona twórcom - opisuje Bleeping Computer. Problem polega na doprowadzeniu do nieautoryzowanego dostępu do pamięci spoza przydzielonego obszaru, gdy przetwarzane są odzyskiwane archiwa. WinRAR 6.23 jest już pozbawiony opisywanej luki, toteż warto zadbać o jego możliwie szybką aktualizację.

Co warte podkreślenia, WinRAR 6.23 został wydany już jakiś czas temu, bo na początku sierpnia, ale dopiero niedawno upubliczniono szczegóły związane z wykorzystaniem podatności CVE-2023-40477. Użytkownicy rzadko przywiązujący wagę do aktualizacji aplikacji powinni więc poświęcić chwilę i sprawdzić - dla własnego bezpieczeństwa - czy mieli już okazję pobrać najnowszego WinRAR-a, a tym samym zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem.

Jak czytamy na stronie Zero Day Initiative, aby wykorzystać podatność w niezałatanym programie wystarczy spreparowane archiwum i próba jego otwarcia przez użytkownika. Atakujący może w ten sposób zdobyć dostęp do danych z komputera poprzez podniesienie uprawnień i zdalne uruchomienie dowolnego kodu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)