Laptopy dla uczniów a "śledzenie". Mamy odpowiedź Ministerstwa

Logo na laptopie dla uczniów klas czwartych
Logo na laptopie dla uczniów klas czwartych
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Cyfryzacji
Oskar Ziomek

22.09.2023 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Laptopy dla uczniów czwartych klas trafiają do użytkowników, co dla rodziców wiąże się z koniecznością podpisania umowy. Widnieje w niej kontrowersyjny zapis, w obliczu którego do naszej redakcji zgłosiło się kilka osób z obawami o prywatność. Wątpliwości wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Rządowy program Laptop dla ucznia trwa, co dla czwartoklasistów oznacza dostęp do komputera, który ułatwi edukację i wyrówna szanse względem innych. Dzieci otrzymają łącznie prawie 400 tysięcy komputerów. Urządzenia przekazywane są rodzicom po dopełnieniu formalności. Wiąże się to z koniecznością podpisania umowy, z której wynikają między innymi obowiązki rodzica w zakresie dbania o komputer.

Jeden z punktów umowy wzbudził sporo kontrowersji, z którymi do naszej redakcji zgłosili się rodzice. Chodzi o fragment, w którym wymienia się zobowiązania rodzica w okresie 5 lat od podpisania umowy. Rodzic zobowiązuje się tu m.in. do "uczestnictwa w monitoringu i ewaluacji, w szczególności w wypełnianiu ankiet". Wzbudziło to podejrzenia niektórych rodziców, jakoby w laptopach dla uczniów mogło być zainstalowane oprogramowanie "śledzące", które analizuje wykorzystanie sprzętu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kontrowersyjny zapis i wyjaśnienie Ministerstwa Cyfryzacji

Aby wyjaśnić te wątpliwości, zwróciliśmy się do Ministerstwa Cyfryzacji z pytaniem wprost, czy w komputerach dla uczniów jest zainstalowane dodatkowe oprogramowanie oraz jak należy rozumieć zapis w umowie. Odpowiedź jest jednoznaczna:

W przekazywanych laptopach nie jest instalowane żadne oprogramowanie analizujące wykorzystanie sprzętu lub śledzące działania użytkownika laptopa. Dostarczany do OPS laptop jest fabrycznie zapakowany i posiada niezbędne oprogramowanie wgrane przez producenta, czyli system operacyjny.

Zapisy dotyczące uczestnictwa w monitoringu i ewaluacji zostały zawarte w ustawie i umowie wyłącznie na potrzeby prowadzenia ewentualnych działań mających na celu ocenę poprawności funkcjonowanie programu Laptop dla ucznia. Działania te związane są z wymogiem zasad raportowania wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Jak widać, rodzice nie powinni więc obawiać się, że w laptopach dla uczniów działa jakiekolwiek oprogramowanie śledzące. Przypominamy jednak, że takie zapewnienie nie zwalnia z odpowiedzialnego korzystania z urządzenia. Postępując nierozsądnie w sieci (na przykład pobierając załączniki, których się nie spodziewamy), możemy łatwo zainfekować komputer, w tym doprowadzić do instalacji oprogramowania śledzącego, które może posłużyć atakującemu do wykradzenia prywatnych danych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (222)